Czytasz: Piekary: W niedzielę pielgrzymka kobiet

Piekary: W niedzielę pielgrzymka kobiet

Tysiące kobiet i dziewcząt nie tylko z całego regionu, ale także z różnych zakątków Polski i świata, w najbliższą niedzielę (19 sierpnia) pielgrzymować będą na piekarskie Wzgórze Kalwaryjskie, aby podziękować Matce Boskiej Piekarskiej za łaski oraz prosić


Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Co roku na pielgrzymkę przybywa wiele kobiet i dziewcząt z kraju i zagranicy. Podróżują one do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Modlitwa, poczucie wspólnoty i świadomość obecności Maryi tworzą niepowtarzalność piekarskich spotkań.

Uroczystości w bazylice rozpoczną się na wzgórzu kalwaryjskim o godzinie 8:00 godzinkami o Najświętszej Maryi Pannie. Po nich, około godz. 8:30 zaplanowano rozważania różańcowe. O godz. 9:30 uroczystości przeniosą się do bazyliki, gdzie odbędzie się krótka adoracja w ciszy, litania do Matki Bożej Piekarskiej i procesja z obrazem MBP na Kalwarię. Msza św. na wzgórzu kalwaryjskim rozpocznie się o godz. 10:30. Liturgii przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki. Około godz. 13:45 zaplanowano tzw. godzinę młodzieżową przy ołtarzu głównym na Kalwarii, a o godz. 15:00 odbędą się Nieszpory Maryjne. Pielgrzymowanie zakończy procesja do bazyliki i hymn „Te Deum”.

PROGRAM:

8:00 – godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz różaniec (Kalwaria),
9:30 – powitanie Księży Biskupów w Bazylice,
litania do Matki Bożej Piekarskiej,
procesja z obrazem Matki Bożej na Kalwarię,
10:30 – Msza św. na wzgórzu kalwaryjskim,
13:45 – godzina młodzieżowa na wzgórzu kalwaryjskim,
15:00 nieszpory maryjne na Kalwarii
16:00 – procesja do Bazyliki oraz zakończenie pielgrzymki.
Więcej informacji: bazylikapiekary.pl.

POGOTOWIE RATUNKOWE
Podczas pielgrzymki, zabezpieczone zostaną dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. Św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem oraz ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznym). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą, jak co roku na ul. Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej. Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów dbać na Wzgórzu będą Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie, jak zwykle, w swej siedzibie przy ul. K. Miarki.

UTRUDNIENIA
Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. Ustalono wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7:00 do 17:30.

PARKINGI
– ul. Karola Miarki – samochody osobowe,
– ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami) – autokary,
– ul. Granicznej – autokary i samochody osobowe.
– ul. K. Miarki, parking za Centrum Handlowym – autokary (Wydział Zarządzania Kryzysowego uzgodnił z HBK 5 Spółka z o.o. Projekt Piekary Spółka Komandytowa z siedzibą w Warszawie, ul. Książęca 19/3, 00-496 Warszawa – Właścicielem Centrum Handlowego zlokalizowanego w Piekarach Śląskich umożliwienie parkowania autokarów pielgrzymów na parkingu za Centrum, by nie blokować miejsc dla klientów).

ZAKAZ HANDLU
Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania  z   ul.   Pod   Lipami   do  skrzyżowania  z   ul. Gen. Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II. oraz dot. działalności handlowej przy ul. Bytomskiej: „HANDEL WYŁĄCZNIE DLA POSIADACZY ZEZWOLEŃ URZĘDU MIASTA  PIEKARY  ŚLĄSKIE” (zostaną umieszczone po obydwu stronach ulicy, na krańcach strefy handlu oraz na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego).