Czytasz: Piekary Śląskie: Pierwsza wspólna operacja

Piekary Śląskie: Pierwsza wspólna operacja

Lekarze Piekarskiego Centrum Medycznego oraz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej wykonali skomplikowany zabieg operacyjny.

Dzięki współpracy zespołów lekarzy z dwóch piekarskich szpitali udało się uratować życie 67-letniego mężczyzny ze zgorzelą gazową, obciążeniami miażdżycowymi i obturacyjną chorobą płuc, obciążeniami kardiologicznymi oraz pulmonologicznymi (przewlekłą niewydolnością krążeniowo-oddechowa).

- To pionierski zabieg - mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego. - Życie pana Kazimierza zależało od szybkości naszych działań oraz zaangażowania ortopedów, których nie mamy w naszym ośrodku, dlatego poprosiliśmy dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej o pilne wykonanie tego zabiegu w zespole mieszanym, złożonym ze specjalistów obu ośrodków.   

Zespół specjalistyczny do trwającej ponad 4 godziny operacji reamputacji prawej kończyny udało się zgromadzić w rekordowo krótkim czasie. 

- To była doskonała operacja ratująca życie pacjenta z dużymi powikłaniami septycznymi - podkreśla prof. nadzw. dr hab. n. med. Bogdan Koczy, dyrektor piekarskiej „Urazówki”.

Amputacji nogi pacjenta należało dokonać z powodu krytycznego niedokrwienia kończyny oraz zgorzeli gazowej, która wystąpiła dwa dni po założenia tzw. protezy naczyniowej. Mieszkaniec Piekar z powodu towarzyszącej chorobie niewydolności oddechowej i szeregu innych chorób towarzyszących nie mógł być poddany terapii w komorze hiperbarycznej Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

- Dlatego sytuacja wymagała od nas podjęcia natychmiastowych działań ratujących pacjenta poprzez reamputację kikuta - wyjaśnia dr n. med. Marek Just, ordynator oddziału chirurgii Piekarskiego Centrum Medycznego. - Przebieg pooperacyjny jest dobry, pacjent jest w okresie gojenia, ale jeszcze co najmniej kilka tygodni pozostanie w naszym szpitalu.

Historia kooperacji obu szpitali ma już wiele lat. Dotąd jednak polegała głównie na konsultacjach, a nie wspólnie wykonywanych zabiegach.

- Nawiązujemy coraz bliższą współpracę - podkreśla prof. Bogdan Koczy z „Urazówki”. - Chcemy się wzajemnie uzupełniać i nieść kompleksową pomoc naszym pacjentom. Jestem przekonany, że po wyposażeniu Piekarskiego Centrum Medycznego w nowoczesny sprzęt, będzie to wiodąca placówka nie tylko w mieście, ale w całym województwie.

We współpracy obu ośrodków nie przeszkadza fakt, że każdy ze szpitali ma innego właściciela. Piekarskie Centrum Medyczne – Prezydenta Piekar Śląskich, a Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej – Marszałka Województwa Śląskiego.

Obecnie prowadzone są intensywne prace na przeniesieniem działalności piekarskiego szpitala miejskiego do nowego budynku, trwają postępowania przetargowe, które pozwolą wyposażyć placówkę w najnowocześniejszy sprzęt o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Czytaj więcej