Silesion.PL

serwis informacyjny

Pięciu wykonawców chce zaprojektować przebudowę ulicy Wieżowej w Katowicach

Przetarg na projekt przebudowy Wieżowej Fot. KAW

Trwa postępowanie przetargowe na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla przebudowy ulicy Wieżowej. Realizacja inwestycji, która posłuży mieszkańcom Kostuchny i Piotrowic ma umożliwić sprawne oraz bezpieczne poruszanie się pomiędzy ul. Szarych Szeregów i ul. Bażantów.

– Ulica Wieżowa to obecnie wąska droga, nieposiadająca chodników. Działania związane z realizacją przebudowy tej ulicy to odpowiedź na wynik konsultacji społecznych z 2015 roku i głosy mieszkańców oczekujących inwestycji drogowych, które usprawniłyby poruszanie się w tym rejonie. Zgodnie ze wstępnym planem powstanie tu m.in. jezdnia o szerokości 6 metrów. Przewidywane są ponadto takie rozwiązania jak wyniesione przejścia dla pieszych, ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych oraz ograniczenie prędkości do 30 km/h – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Przy skrzyżowaniu z ul. Szarych Szeregów powstanie rondo, które usprawni wjazd i wyjazd z Wieżowej. To sprawi, że poruszanie się pomiędzy dwoma dzielnicami będzie płynniejsze. Na codzienny komfort mieszkańców wpłynie także stworzenie miejsc postojowych, zjazdów i chodników.

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej modernizacji ul. Wieżowej. Przewidywany budżet na to zadanie to prawie 338,6 tys. zł, a zainteresowanych realizacją jest 5 firm. Ich oferty wahają się od 196,8 tys. zł do prawie 454,5 tys. zł. Obecnie złożone oferty są analizowane w celu wyłonienia wykonawcy, a następnie podpisania umowy. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał do 10 miesięcy na wykonanie projektu, który jest konieczny do dalszych kroków realizacji tej inwestycji.

– Zakres zamówienia obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Wieżowej od skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów w kierunku ul. Bażantów. Projektowany odcinek będzie kończył się w rejonie placu zabaw i nawiązywał do istniejącego odcinka ulicy. Ponadto wykonawca będzie musiał opracować rozwiązania projektowe dotyczące zmiany w organizacji ruchu dla ul. Urbana oraz jej skrzyżowania z ul. Szarych Szeregów – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Intensywny koniec roku

Przypomnijmy, że obok przetargu na zaprojektowanie przebudowy ul. Wieżowej trwają też przygotowania do realizacji innych istotnych inwestycji drogowych w Katowicach. To między innymi postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji dla przebudowy trzech skrzyżowań w ciągu ul. Armii Krajowej – z ul. gen. Jankego, z ul. Kostki Napierskiego oraz z ul. Szarych Szeregów i ul. Stabika. Mają one zostać zmodernizowane, zyskać nowe pasy, chodniki i drogi rowerowe, a celem tych działań jest poprawa płynności ruchu i bezpieczeństwa tak kierowców, jak pieszych i rowerzystów. Przygotowany na to zadanie budżet wynosi ponad milion złotych, natomiast oferta wybrana w wyniku postępowania opiewa na niecałe 800 tys. zł. W tej chwili trwają przygotowania do podpisania umowy, następnie wykonawca będzie miał 11 miesięcy na przygotowanie projektu.

Trwa także procedura przetargowa dotycząca budowy nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych. Obejmuje ona m.in. przedłużenie ulicy Dobrowolskiego do ulicy Katowickiej, budowę nowego układu drogowego w rejonie ulicy Tysiąclecia 88b, budowę przedłużenia ulicy Mickiewicza, budowę układu w rejonie ul. Kalinowej i ul. Księdza Stanisława Wilczewskiego. Najprawdopodobniej wykonawcę prac budowlanych dla tych inwestycji poznamy jeszcze w tym roku. Wartość tych inwestycji – zgodnie ze złożonymi ofertami -wynosić będzie ponad 140 mln zł.

Ponadto w najbliższym czasie zostanie ogłoszone kolejne, istotne postępowanie przetargowe. Mowa o projekcie dla przedłużenia ulicy Bocheńskiego w kierunku Ligoty.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

5 1 Głosowanie
Ocena artykułu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Prosimy o komentarz.x