Silesion.PL

serwis informacyjny

Pięciu intrygujących artystów otwiera program Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023!

Pieciu intrygujacych artystow otwiera program Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023

Pieciu intrygujacych artystow otwiera program Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023

  • Tangerine Dream
  • Willliam Basinski
  • Theon Cross
  • Billy Woods
  • Romare
  • Kolejna pula karnetów dwudniowych w sprzedaży!

Nowe wcielenie legendarnych pionierów muzyki elektronicznej, jeden z najbardziej cenionych kompozytorów ambientowych oraz mistrzowie jazzu, rapu i house dołączają do programu przyszłorocznej edycji festiwalu! Między 8 a 11 czerwca 2023 roku w Katowicach będzie można znów obcować na żywo z intrygującymi dźwiękami z rozmaitych galaktyk muzycznych.

Jedną z głównych gwiazd 18. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice będzie Tangerine Dream. Zespół założony w 1967 roku przez Edgara Froese w Berlinie jest autorem takich kamieni milowych w elektronice, jak przełomowa płyta „Phaedra”. Przez 55 lat istnienia Tangerine Dream wydali łącznie ponad 100 albumów. – To zespół niezwykły, prawdziwi pionierzy muzyki elektronicznej, odpowiedzialni za fenomen Szkoły Berlińskiej. Ciężko bez nich wyobrazić sobie takie gatunki, jak ambient, czy new age. Niezmiernie cieszymy się, że Tangerine Dream zagra podczas Tauron Nowa Muzyka Katowice – mówi Adam Pomian z More Music Agency, organizator festiwalu.

Od śmierci Edgara Froese w 2015 roku, skład zespołu tworzą Thorsten Quaeschning, Hoshiko Yamane i Paul Frick. Tangerine Dream powrócił do klasycznego brzmienia napędzanego sekwencerami, co słychać na ostatnim albumie grupy zatytułowanym „Raum”, który ukazał się na początku 2022 roku. Niedawno muzycy zagrali koncerty na Dekmantel Festival w Amsterdamie, a także w Elbphilharmonie w Hamburgu i Barbican Hall w Londynie. Każdy występ kończył się sesją na żywo, podczas której w czasie rzeczywistym powstałą nowa kompozycja. Nie inaczej będzie na Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023, gdzie Tangerine Dream połączy historię muzyki elektronicznej z jej przyszłością.

Mocną pozycją w programie 18. edycji festiwalu będzie występ Williama Basinskiego, światowej sławy awangardzisty z Nowego Jorku. Artysta zdobył sławę dzięki serii apokaliptycznych pejzaży dźwiękowych z cyklu „The Disintegration Loops”, stworzonych podczas zamachów z 11 września 2001 roku. Ta niepokojąca, a jednocześnie przystępna muzyka powstała poprzez dekonstrukcję brzmień, wyciągniętych ze starych taśm z archiwum autora. Owocem tych eksperymentów była unikalna elegia dla płonących wież World Trade Center, wzbogacona o nagranie video z dachu Basinskiego w dniu zamachu. Krytycy i słuchacze jednogłośnie uznali „The Disintegration Loops” za jedną z najlepszych płyt XXI wieku i doskonały komentarz do współczesnej rzeczywistości.

Tauron Nowa Muzyka Katowice już od 18 lat łączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. To czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, które prezentuje co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych. Wśród zapraszanych gości znajdują się również przedstawiciele muzyki współczesnej i awangardy, a wszystko w atrakcyjnej przestrzeni katowickiej Strefy Kultury. – Aktualnie na części terenu Strefy Kultury trwa budowa nowoczesnego parkingu wielopoziomowego, ale nie wpłynie to na festiwalowe wrażenia. Epicentrum Tauron Nowa Muzyka Katowice przesunie się w stronę gmachu NOSPR, który po raz pierwszy będzie pełnił też rolę jednej z regularnych scen festiwalowych. W większym stopniu wykorzystamy również przestrzeń starego terenu Muzeum Śląskiego. Mamy w zanadrzu kilka niespodzianek i jak zawsze postaramy się zaskoczyć publiczność Nowej Muzyki – mówi Adam Godziek z More Music Agency, organizator festiwalu.

Pierwsze ogłoszenie artystów 18. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice dopełniają tacy artyści, jak kluczowa postać londyńskiej sceny jazzowej Theon Cross, ekscentryczny raper Billy Woods oraz dj i producent Romare.

Jak co roku, na Tauron Nowa Muzyka Katowice nie może zabraknąć jazzu najwyższej jakości. Zapewni go Theon Cross, wielokrotnie nagradzany tubista i kompozytor, który współtworzy grupę Sons of Kemet. Jego unikalne podejście do instrumentu przywróciło tubie dawno zapomnianą rangę. Artysta słynie z technicznego mistrzostwa i właśnie uduchowionej wirtuozerii możemy oczekiwać podczas koncertu w Katowicach.

Zupełnie inne brzmienia zaprezentuje nowojorski raper Billy Woods. Jego utwory, określane jako „koktajl mołotowa sarkastycznej furii, z produkcją odpowiadającą jego bezkompromisowej wizji” nie dają się łatwo skategoryzować, ale porywają tłumy fanów na całym świecie. Stawkę zamyka Romare, producent do niedawna związany z kultową wytwórnią Ninja Tune. Jego ostatni album „Fantasy” rozszerza dotychczasowe pomysły artysty o bardziej abstrakcyjne podejście, zestawiając ścieżki dźwiękowe kina fantasy z lat 70. z wyjątkowo rytmiczną elektroniką. Romare gwarantuje taneczne doznania w najlepszym stylu.

Wraz z pierwszym ogłoszeniem artystów 18. edycji festiwalu, do sprzedaży trafia kolejna pula biletów 2-dniowych w cenie 249 pln. To jednocześnie dopiero początek odsłaniania programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Już wkrótce poznamy gwiazdę koncertu otwarcia. Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.

Tauron Nowa Muzyka Katowice

08-11.06.2023

Tangerine Dream ● Theon Cross ● Billy Woods ● Romare ● i wielu, wielu innych… ●

Więcej informacji o festiwalu na oficjalnej stronie internetowej:

Strona główna

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024