Czytasz: Pięć niedziel i tylko jedna handlowa

Pięć niedziel i tylko jedna handlowa

Ograniczenie handlu w niedzielę obowiązuje już rok. Ten miesiąc jednym z najbardziej restrykcyjnych.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. W pierwszym roku duże sklepy mogły być otwarte tylko w dwie niedziele w miesiącu - pierwszą i ostatnią. Od 1 stycznia 2019 roku zakupy w sklepach dużych sieci handlowych można zrobić tylko w jedną - ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W marcu 2019 mamy pięć niedziel. Tylko jedna będzie handlowa.

W 2020 roku będzie już obowiązywał całkowity zakaz handlu. Przewidziano jednak aż 7 wyjątków. W 2020 roku będziemy mogli zrobić zakupy w dwie niedziele handlowe przed Bożym Narodzeniem, jedną niedzielę przed Wielkanocą oraz cztery dodatkowe niedziele handlowe - to ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Warto przypomnieć, że zakaz handlu w niedziele przewiduje wyjątki. Otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną sami właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Zakupy w niedziele można zrobić również na dworcach, lotniskach czy stacjach benzynowych.