Czytasz: Dorota Miśkiewicz zaśpiewa w Katowicach

Dorota Miśkiewicz zaśpiewa w Katowicach

Cykl koncertów PIANO.PL jest hołdem złożonym polskiej pianistyce.

W programie koncertów są znane piosenki, należące do kanonu polskiej muzyki, prezentowane przez wokalistkę Dorotę MIśkiewicz z akompaniamentem wybitnych polskich pianistów. Pierwszy koncert 31 października w Warszawie.

Koncert Doroty Miśkiewicz "PIANO.PL" z udziałem kilkunastu wybitnych pianistów powraca w pełnej wersji na trzech koncertach w Polsce - poinformowała PAP Kinga Janowska, menadżerka wokalistki. Usłyszymy go w Warszawie, we Wrocławiu i Katowicach. Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki; zwyciężyła też w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Jazzowe Wydarzenie Roku i Album Roku.

PIANO.PL jest hołdem złożonym polskiej pianistyce. Jak zauważa w rozmowie z PAP Dorota Miśkiewicz, fortepian to polska specjalność, a spośród wielu doskonałych muzyków, to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym. Wokalistka, której najbliższy jest jazz, podkreśla nade wszystko dokonania polskich pianistów jazzowych, którzy "spektakularnie podążają drogą wyznaczoną niegdyś przez światowej sławy muzyka, Krzysztofa Komedę. Drogą wyznaczoną także przez Fryderyka Chopina, który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i... improwizatorem!".

Podczas koncertów Dorota Miśkiewicz zaprezentuje kameralne duety z wybitnymi pianistami różnych generacji. Są to pianiści tworzący historię polskiego jazzu m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński; młodsi artyści, tacy jak m.in. Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski oraz reprezentanci najmłodszej generacji: Dominik Wania i Piotr Orzechowski. W gronie kilkunastu osobowości polskiej muzyki znalazł się także Grzegorz Turnau - właśnie w roli pianisty. Niektórym duetom towarzyszy znakomity Atom String Quartet.

W programie są znane piosenki, należące do kanonu polskiej muzyki. "Będą to utwory Krzysztofa Komedy oraz Fryderyka Chopina. Także kompozycje Jerzego Wasowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Skaldów, ale też z repertuaru Ewy Demarczyk, Kaliny Jędrusik, Ewy Bem, Edyty Bartosiewicz - powiedziała PAP Miśkiewicz. - Do programu włączyłam również utwór napisany przez mojego ojca Henryka Miśkiewicza. Koncert PIANO.PL ma być przyjemnym koktajlem muzyki popowej, jazzowej i jak ja to nazywam - oldskulowej" - dodała wokalistka.

Po premierze w 2016 r. przedsięwzięcie PIANO.PL kontynuowane było w wersji kameralnej. Dorota Miśkiewicz prezentowała koncert z towarzyszeniem trojga pianistów reprezentujących trzy, muzyczne pokolenia oraz kwartetu smyczkowego. Ale wciąż - jak mówiła - snuła marzenia o ponowieniu koncertu w jego pełnej formule. I takie koncerty odbędą się w najbliższym czasie. 31 października w Warszawie w Teatrze Roma, 17 grudnia we Wrocławiu w Narodowym Centrum Muzyki, 28 kwietnia 2018 w Katowicach w siedzibie NOSPR.

Dokładny skład osobowy każdego koncertu dostępny jest na stronach poszczególnych wydarzeń. (PAP)

autor: Anna Bernat

edytor: Paweł Tomczyk

Czytaj więcej