Czytasz: Ponad 100 mln zł na modernizację i nowy sprzęt

Ponad 100 mln zł na modernizację i nowy sprzęt

Przedsiębiorstwo Górnicze (PG) Silesia uruchomi trzeci kompleks ścianowy i zmodernizuje zakład przeróbki węgla.

Kosztem ponad 100 mln zł należące do czeskiego inwestora Przedsiębiorstwo Górnicze (PG) Silesia uruchomi trzeci kompleks ścianowy i zmodernizuje zakład przeróbki węgla. Efektem ma być zwiększenie efektywności i wzrost produkcji poszukiwanych na rynku gatunków węgla.

Jak podała spółka, Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla ma być zmodernizowany do połowy przyszłego roku. Będzie to kolejny etap unowocześniania zakładu przeróbczego. Umowę na zaprojektowanie i przeprowadzenie modernizacji zawarto z firmą Carbo-Eco. Po zakończeniu prac PG Silesia będzie w stanie w pełnym zakresie wzbogacać wydobyty węgiel, dzięki czemu znacząco zwiększy produkcję koncentratów miałowych.

- Staramy się inwestować nie tylko w sprzęt na dole kopalni, ale również na powierzchni. Stąd decyzja o realizacji kolejnego już etapu modernizacji naszego zakładu przeróbczego; dzięki tej inwestycji uda nam się w znacznej mierze poprawić ofertę handlową PG Silesia i zwiększyć produkcję wysokoenergetycznych mieszanek węglowych - poinformował dyrektor generalny i prezes spółki Michal Herzman, cytowany w komunikacie firmy.

Inną ważną inwestycją, poprawiającą efektywność kopalni, jest zakup trzeciego kompleksu ścianowego, który do połowy kwietnia przyszłego roku dostarczy giełdowy Famur. Wcześniej, najdalej w marcu 2018 r., firma Eickhoff Polonia dostarczy nowy kombajn ścianowy. Przedstawiciele PG Silesia podkreślają, że w zamówionym sprzęcie niejednokrotnie stosowane są nowatorskie w polskim górnictwie rozwiązania techniczne.

- Chcemy, aby nasi górnicy mieli dostęp do najnowszych rozwiązań, by ich praca stała się jeszcze bardziej efektywna, ale przede wszystkim bezpieczna. Kompleksy ścianowe dostarczone nam w latach poprzednich doskonale sprawdziły się w niezwykle trudnych i zmiennych warunkach geologicznych, jakie panują w PG Silesia - ocenił prezes.

PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach należy do grupy czeskiego Przemysłowego i Energetycznego Holdingu (EPH). Produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje do sprzedaży detalicznej. Sprzedaje też gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych i dostarcza rozwiązania w zakresie składowania popiołu i pyłów dymnicowych. Łączne zasoby węgla kopalni Silesia szacowane są na ponad 500 mln ton.

Silesia, należąca w przeszłości do Kompanii Węglowej, pozyskała czeskiego inwestora w grudniu 2010 r. W ciągu pierwszych pięciu lat czeska grupa EPH zainwestowała w rozwój kopalni ponad 1 mld zł - najwięcej w latach 2011-2013, kiedy kupiono cztery kombajny chodnikowe z wyposażeniem oraz dwa kompleksy ścianowe. Zmodernizowano też istniejącą infrastrukturę podziemną i wydrążono wiele kilometrów nowych wyrobisk. Zmodernizowano - w ramach pierwszego etapu prac - zakład przeróbki węgla i wybudowano nowy podziemny zbiornik na urobek. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Jacek Ensztein

Czytaj więcej