Czytasz: Perła w koronie Parku - Stadion Śląski

Perła w koronie Parku - Stadion Śląski

10:24
Rozmawiamy z Wojciechem Saługą, marszałkiem województwa śląskiego, ale także kibicem i mieszkańcem naszego regionu. Jeszcze na placu budowy, który wkrótce ma się zmienić w nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt. Jaki będzie nowy „Śląski”?

Już we wrześniu, po wielu latach, Stadion Śląski ma zachwycić na nowo. Będzie jednym z największych, nie piłkarskich, a lekkoatletycznych. Jednak jak zapewnia marszałek Wojciech Saługa, Zbigniew Boniek jeszcze przed wyborami na szefa PZPN mówił, że Śląski swojego narodowego charakteru nie straci.

Kiedy na murawę otoczoną niebieskimi krzesełkami wybiegną piłkarze reprezentacji Polski? Jaki jest pomysł na Stadion Śląski? Jakie wydarzenia towarzyszyć będą inauguracji wyremontowanego symbolu nie tylko śląskiego sportu? Kiedy zobaczymy pierwszy wślizg Ronaldo?


- Chcę żeby już jesienią Stadion zaczął tętnić życiem. Rozkręcenie Stadionu będzie trwało około roku, a po roku w przyszłe lato (…) stadion będzie wypełniony - mówi marszałek Saługa

Lekkoatletyczny śląski

Na trynunach będzie mogło zasiąść blisko 55 tys. kibiców. W czasie koncertów, dzięki udostępnieniu płyty stadionu, nawet 80 tysięcy. Jednak patrząc na Stadion Śląski od razu rzuca się jego charakterystyczna korona, która wyróżnia go spośród innych obiektów piłkarskich.

- To inny obiekt. Przez to, że nie jest piłkarski może służyć innym funkcjom: arena koncertowa, ale też lekkoatletyczna. (…) To będzie główny stadion lekkoatletyczny tej wielkości w kraju -  mówi Wojciech Saługa

W cieniu Euro 2012

Śląski miał być gotowy już pięć lat temu, jako jedna z aren Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Czy to dobrze, że wtedy nie powstał?

- W ogóle nie wracam do tamtych czasów, bo trzeba by wracać do dyskusji, czy warto było go modernizować, czy wybudować od nowa. Dziś musimy wykorzystać to, co mamy, a mamy naprawdę piękny stadion - przyznaje marszałek

Arena śląskich klubów?

Tylko w najbliższym otoczeniu Parku znajduje się stadion GKS Katowice czy Ruchu Chorzów. Śląski mógłby być areną ligowych rozgrywek.

- Chcemy, żeby tak było, ale kibice i właścicle klubów nie są gotowi do tego, żeby tak, jak w innych krajach mecze rozgrywać na wspólnych stadionach. (…) To piękny stadion. Tylko wchodzić i grać - mówi Wojciech Saługa

Nie tylko sport

Śląska arena wzorem stadionu w Warszawie oraz innych tego typu obiektów na świecie ma być też przestrzenią, gidze będzie tętnić życie biznesowe, kongresowe i eventowe. 


"Park jest dla wszystkich"
Zapraszamy na wyjątkowy spacer w Parku Śląskim. Niedługo czeka go gruntowna przemiana.

 

Wielkie otwarcie czy skromna inauguracja?

Na wielki koncert trzeba będzie poczekać do wiosny 2018 rok. Tej jesienią na Śląskim zaplanowano "widowisko" i być może mecz reprezentacji Polski. To ostatnie zależy od miejsca, które zajmie nasza kadra w eliminacjach do Mistrzostw Świata. Pierwsze miejsce daje nie tylko gwarancję awansu, ale także zwiększa szanse na wielki mecz na Stadionie Śląskim, wciąż Narodowym.

Czytaj więcej