Czytasz: Pawłowicz z odsieczą Kałuży. Będą kary za „ciula”?

Pawłowicz z odsieczą Kałuży. Będą kary za „ciula”?

Posłanka PiS chce ukarania Moniki Rosy za „publiczne znieważanie Wojciecha Kałuży najcięższą na Śląsku obelgą”.

Słynna posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz broni Wojciecha Kałuży. Żąda kar dla posłanki Moniki Rosy i sekretarza generalnego Nowoczesnej Adama Szłapki. Za co? Za, jej zdaniem, „podżeganie do agresji przeciw radnemu i jego rodzinie”.

– Złożyłam w Komisji Etyki Poselskiej wnioski o ukaranie posłów Moniki Rosy i Adama Szłapki za publiczne znieważanie radnego sejmiku śląskiego Wojciecha Kałuży najcięższą na Śląsku obelgą „ciul” oraz pełną nienawiści mową podżegali do agresji przeciw temu radnemu i jego rodzinie” – oświadczyła Krystyna Pawłowicz.

„Ty ciulu, ty zdrajco”

- Kałuża ty ciulu. Ty zdrajco - mówiła Monika Rosa w czasie manifestacji w Żorach. - Wstyd mi, że Kałuża prezentował się jako Ślązak i waszymi głosami wszedł do sejmiku. Za rok wszystkich tych cholernych ciuli przegonimy.

Wojciech Kałuża zaskoczył wyborców, liderów PO, Nowoczesnej, SLD i PSL. Był liderem listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu czwartym. Na to miejsce rekomendowała go Nowoczesna. Zdobył blisko 25 tys. głosów. Dzień przed pierwszą sesją sejmiku liderzy śląskiej Platformy, Nowoczesnej, SLD i PSL podpisali porozumienie koalicyjne. Wojciech Kałuża na kilka godzin przed rozpoczęciem pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku zdecydował o podpisaniu porozumienia programowego z PiS. Tym samym zapewnił formacji Jarosława Kaczyńskiego większość niezbędną do rządzenia sejmikiem. Sam został nominowany przez nowych kolegów na stanowisko wicemarszałka.

Słowo „ciul” ni ma obelżywe

W czasie manifestacji protestujący nieśli też transparent nazywający Wojciecha Kałużę „ciulem”. Jeszcze w Żorach rozdawano kartki z przedrukowanym tłumaczeniem etymologii tego śląskiego słowa. Jej autorem jest obecny dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Zbigniew Kadłubek.

Jak usłyszom ludzie „ty ciulu”, zaro sie lachajom choby gupi do syra. Słowo „ciul” ni ma obelżywe. Je w nim coś łagodnego. Teroz sie godo, że to je fest szpetne słowo a downij to było taki normalne. 

"Taki niyrychtych. Gupielok"

Prof. Kadłubek przekonuje, że ten śląski „ciul” daleki jest od tego polskiego. Jego początki wskazuje jeszcze 400 lat temu w wyrazie „ciuła”.

- Tyn "ciuła" to był taki gupielok, co cały czos yno szporowoł, a tego, co uszporowoł i tak niy wydowoł – i dalij szporowoł. Ludzi sie z niego ofyn śmioli, bo niy umioł żyć: nic sie niy kupił, nic niy zjod, piwa sie niy napił. Sztyjc yno ciułoł tyn ciuła grosz do grosza - czytamy w wyjaśnieniu.

Kara za Kałużę w śląskim sejmiku 

Karę za „zadymę wokół radnego Kałuży” wymierzył już nowy marszałek województwa śląskiego. Jak wynika z ostatniej sesji sejmiku, Jakub Chełstowski miał osobiście wykreślić wszystkich kandydatów Koalicji Obywatelskiej na członków prezydium komisji sejmikowych.

Radni Koalicji Obywatelskiej mieli zostać uznani winnymi nagonki na Wojciecha Kałużę i winni protestu ludzi w Żorach. Z tego powodu „postanowiono nie uwzględniać Koalicji Obywatelskiej w podziale stanowisk przewodniczących i zastępców”.

 

Składy komisji ze wskazaniem ich przewodniczących i zastępców uzgadniania jest zwyczajowo na konwencie seniorów. To spotkanie przewodniczącego sejmiku z liderami klubów radnych. Przewodniczący trzech klubów radnych porozumieli się co do składów osobowych komisji oraz stanowisk w prezydium. Lider radnych KO prosił o potwierdzenie informacji o skreśleniu kandydatów z jego klubu u przewodniczącego sejmiku, z którym uzgadniał skład komisji. Ani Jan Kawulok, ani Jakub Chełstowski nie odnieśli się to sprawy. Za to radni PiS i Wojciech Kałuża konsekwentnie odrzucili wszystkich kandydatów KO na stanowiska w prezydium komisji przyznając je swoim radnym.

Na koniec sesji na mównicę wszedł marszałek Chełstowski.

- Ja wiem, że panu ciężko jest się odnaleźć w roli radnego opozycji, ale musi się pan do tego przyzwyczaić - zwrócił się marszałek do radnego Gramatyki.

Czytaj więcej