Czytasz: Paskudny dworzec przestanie straszyć podróżnych?

Paskudny dworzec przestanie straszyć podróżnych?

Poseł Grzegorz Puda obiecał remont dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach

Ulokowany niedaleko centrum miasta czechowicki dworzec PKP swoim wyglądem straszy od lat. A to przypomnijmy zabytkowy budynek z 1885 roku, który został wybudowany według projektu wiedeńskiego architekta. Teraz według zapowiedzi Posła na Sejm RP Grzegorza Pudy ma się to zmienić. Budynek został bowiem wpisany do Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Remont obiecywany był od lat

- Dworzec znalazł się na liście 189 podobnych obiektów, które mają zostać zmodernizowane do 2023 roku – mówi Michał Błachut burmistrz Czechowic-Dziedzic.

- Słowo „mają” ma tu kluczowe znaczenie, bo płynącą z Warszawy obietnicę wyremontowania należącego do PKP dworca kolejowego słyszymy w Czechowicach-Dziedzicach nie po raz pierwszy. Mam nadzieję, że tym razem dzięki wsparciu naszych parlamentarzystów, sprawę remontu dworca, w którą angażuję się już trzecią kadencję, uda się doprowadzić do szczęśliwego finału – dodaje.

Czechowice-Dziedzice o przejęcie dworca w celu jego wyremontowania walczyły od lat. Miasto miało nawet obiecane unijne pieniądze na remont, po jego zakończeniu budynek miał wrócić we władania PKP, ale te na taki układ się nie zgodziło. Bezskuteczne były też naciski miasta na PKP, o rychły remont budynku.

W budynku dworca będzie muzeum

- Mam też nadzieję, że na remont czechowickiego dworca nie będziemy zmuszeni czekać do 2023 roku, a zadanie to uda się zrealizować w latach 2019-21, wraz z przewidzianą na ten okres modernizacją samej stacji kolejowej w naszym mieście – mówi Błachut. PKP nie podaje jednak konkretnych terminów, kiedy dworzec zamierza wyremontować, wiadomo natomiast, że po modernizacji znaleźć się ma tam muzeum poświęcone historii i przemysłu Czechowic-Dziedzic.

- Wspieramy te działania jako gmina, oferując między innymi wydzierżawienie dużej części budynku, którego w dzisiejszych realiach kolej nie potrzebuje w całości – kwituje burmistrz.

Czytaj więcej