Czytasz: Partia Razem przedstawiła kandydatów do sejmiku

Partia Razem przedstawiła kandydatów do sejmiku

Na katowickim rynku Partia Razem przedstawiła kandydatów, którzy będą stać na czele list do sejmiku wojewódzkiego.

W konferencji wziął udział członek zarządu krajowego partii Adrian Zandberg.

W okręgu chorzowskim wystartuje jedna z najbardziej znanych twarzy Razem, specjalistka od polityki społecznej i rynku pracy, Marcelina Zawisza. "Wprowadzimy w śląskim samorządzie zasadę godnej płacy. Samorząd powinien być wzorem, wyznaczać dobre standardy. To skandal, że ochroniarze czy sprzątaczki pracują dla samorządu na śmieciówkach, za grosze. Skończymy z outsourcingiem. Najwyższy czas zadbać o jakość pracy" - zapowiedziała Zawisza.

Maciej Konieczny, ekspert od partycypacji z wieloletnim doświadczeniem samorządowym, poprowadzi listę Razem w okręgu bytomsko-gliwickim. "Mieszkańcy mają prawo decydować. Chcemy częściej aktualizować wojewódzki plan zagospodarowania przestrzennego. Trzeba to robić z realnym udziałem mieszkańców. Tam, gdzie decyzje podejmowane są za zamkniętymi drzwiami, biznes wygrywa kosztem naszego zdrowia, bezpieczeństwa i jakości życia. Widzieliśmy to wiele razy w naszej aglomeracji, choćby w Bytomiu czy w Rybniku" - mówił Konieczny.

W okręgu katowickim listę otworzy Iza Palińska - kulturoznawczyni, organizatorka Industriady. Palińska jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych UŚ. Działa w ruchach feministycznych, była jedną z inicjatorek Czarnego Protestu w Katowicach. "Chcemy samorządu, który bierze pod uwagę potrzeby kobiet: młodych matek, opiekunek osób z niepełnosprawnościami, emerytek" - mówiła Palińska.

W Rybniku na czele listy stanie Dawid Matuszek, wykładowca akademicki, specjalista od pozyskiwania funduszy unijnych. "Musimy chronić nasze szkoły i instytucje kultury przed idelogicznym zapędami obecnych władz w Warszawie. Mniej nacjonalistycznego zadęcia, mniej hodowania lęków, a więcej otwartości, solidarności i świeckości. Taką politykę będziemy prowadzić w sejmiku wojewódzkim" - zapowiedział Matuszek.

Jakub Tesluk, absolwent technikum górniczego, poprowadzi listę Partii Razem w Sosnowcu. "W Warszawie rządzą dziś ludzie, którym przeszkadza in vitro. Rodziny, które walczą z niepłodnością, pozostawiono bez pomocy. Tam, gdzie zawodzi rząd, odpowiedzialność muszą wziąć samorządy. Chcemy wprowadzenia regionalnego programu in vitro" - mówił Tesluk.