Czytasz: Parkuj z głową. "Droga pożarowa - drogą życia"

Parkuj z głową. "Droga pożarowa - drogą życia"

Strażacy z Siemianowic Śląskich pokazali, co znaczy w praktyce próba dotarcia do płonącego mieszkania na blokowisku.

Strażacy chcą zmienić nawyki kierowców, którzy parkując samochody na osiedlach często utrudniają lub wręcz blokują przejazd pojazdów służb ratowniczych. W ramach kampanii w klatkach schodowych w budynkach mieszkalnych miasta zostaną rozwieszone plakaty informacyjne. Honorowymi ambasadorami akcji mają być także uczniowie szkół, którzy biorą udział w pokazowych akcjach strażaków.

Pierwszy pokaz zorganizowano przy Zespole Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śląskich. Symulowano prawdziwą akcję ratowniczą od momentu telefonicznego zgłoszenia pożaru w mieszkaniu przez interwencyjne usunięcie pojazdu, blokującego przejazd wozu strażackiego. Uczniowie zobaczyli też film, który uświadomił im, jak rozwija się pożar mieszkania w czasie, gdy strażacy walczą z zablokowanym przejazdem.

Zobacz zdjęcia:

- Nie przez przypadek wybraliśmy Was na ambasadorów tej akcji. Wiemy przecież, że bacznie przyglądacie się rodzicom i jesteście w stanie wiele dobrego im podpowiedzieć, a w tej sytuacji skłonić ich do wyjścia z rutyny parkowania tam, gdzie tylko jest wolny kawałek przestrzeni. Liczę na to, że ilekroć zobaczycie kierowcę, który parkując chce zablokować drogę, zwrócicie mu uwagę - mówił do młodzieży mł. bryg. Grzegorz Pyrchla, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich.

Kampanię organizują wspólnie strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich, Prezydentem Miasta, Komendantem PSP w Siemianowicach Śląskich oraz spółdzielniami mieszkaniowwymi działającymi na terenie miasta.

Fot. W. Mateusiak/UM Siemianowice Śląskie