Czytasz: Park Sensoryczny gotowy. Kiedy oficjalne otwarcie?

Park Sensoryczny gotowy. Kiedy oficjalne otwarcie?

Ksylofon, organy rurowe, gongi, armata powietrzna oraz kilka innych interaktywnych urządzeń znalazło się w parku sensorycznym na terenie historycznej Radiostacji w Gliwicach

Park sensoryczny powstał na powierzchni 2,5 tys. m. kw. Jak powiedziała PAP Magdalena Foltyniak z Śląskiej Sieci Metropolitalnej (menadżera projektu), park przede wszystkim ma popularyzować dźwięk jako zjawisko fizyczne. "Dźwięk, z którym przecież kojarzy się gliwicka Radiostacja" - dodała. 

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z BUDOWY PARKU SENSORYCZNEGO 

I tak, za sprawą dziesięciu urządzeń akustycznych, umożliwiających odwiedzającym odczuwanie fal dźwiękowych za pomocą dotyku, zwiedzający będą mogli zapoznać się z różnymi aspektami dźwięku. Te urządzenia to m.in. ksylofon, organy rurowe, armata powietrzna i gongi. 

Ponadto, na sześciu klockach wykonanych z architektonicznego betonu znajdują się kody, po zeskanowaniu których na smartfonie uruchamia się aplikacja poświęcona tematyce dźwięku. Jak podała Foltyniak, dzięki aplikacji będzie można m.in. obejrzeć, jak załamuje się fala dźwiękowa; będą też interaktywne zadania. 

>>> BĘDZIE MOŻNA DOTKNĄĆ DŹWIĘKU <<<

Dodatkową atrakcją jest symulator operatora kamery, która umożliwia naziemne sterowanie kamerą umieszczoną na maszcie Radiostacji, na wysokości 50-60 metrów. Dzięki poglądowi na ekranie będzie można zobaczyć widok na miasto. 

Oprócz funkcji edukacyjnej, obiekt ma również spełniać funkcję parkową – są tam bowiem alejki, ławki, oświetlenie, roślinność. 

>>> PARK SENSORYCZNY ROŚNIE. A CO Z CENTRUM NAUKI? <<<

Jak poinformowało miasto, obiekt jest już gotowy. Dla zwiedzających park ma być dostępny od połowy października, a oficjalne otwarcie nastąpi wieczorem 21 października; towarzyszyć mu będzie dźwiękowo-świetlne show. 

Z nowej atrakcji będzie można korzystać przez cały rok. Wszystkie urządzenia są dostępne dla osób niepełnosprawnych. 

 

Czytaj więcej