Silesion.PL

serwis informacyjny

Park Giszowiecki po remoncie

Globus w Parku Giszowieckim po remoncie fot. KAW

Park Giszowiecki, który znajduje się w jednym z najbardziej znanych górniczych osiedli w Polsce, został odnowiony. Historyczne miejsce, które do dziś służy mieszkańcom, wymagało modernizacji, aby dalej móc spełniać swoją rolę zielonego miejsca wypoczynku. Projekt został zgłoszony w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego.

– Mieszkańcy potrzebują miejsc pełnych zieleni, w których mogą odpocząć. Wiedzieli o tym już pierwsi budowniczowie naszego miasta, którzy projektowali nie tylko przydomowe ogrody dla mieszkańców, ale także parki, gdzie można było przyjść i przebywać wśród zieleni. Dziś staramy się kontynuować ich idee i dbać o to, co nam zostawili – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jednym z takich miejsc jest Park Giszowiecki, który w ramach realizacji jednego z zadań do Budżetu Obywatelskiego właśnie został odświeżony – dodaje prezydent.

Historyczny park nadal cieszy się popularnością wśród mieszkańców

Park Giszowiecki to część osiedla zaprojektowanego przez architektów Emila i Georga Zillmannów w latach 1907-1910. W samym centrum nowej osady zdecydowano się na utworzenie dodatkowej, wspólnej, zielonej przestrzeni, co jeszcze bardziej podkreślało ideę osiedla-ogrodu. Bezcenną ozdobą parku jest monumentalny starodrzew bukowy. Wiek najstarszych drzew szacuje się na 150–200 lat. Niektóre z nich mają status Pomnika Przyrody.

Ważne przy prowadzeniu prac w parku było to, by odbywały się one zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace były także prowadzane zgodnie z opiniami powiatowej społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych.

Nowe rośliny oraz ławki pozwolą na odpoczynek

W ramach remontu, który jest realizacją zadania do Budżetu Obywatelskiego (1348 głosów), wykonane zostały roboty ziemne – wymiana nawierzchni trawnika, wykonanie podbudowy i uzupełnienie ziemi na poboczach chodnika i w miejscach wydeptanych ścieżek. Pojawiły się też nowe drzewa i krzewy, a trawniki zostały zrekultywowane lub wymienione na trawę z rolki. W parku pojawiło się łącznie 315,5 m2 nowych trawników, a 157 m2 zostało zrekultywowanych. Ułożono także 24 m2 nowego chodnika z kostki betonowej niefazowanej. Zamontowane zostały krawężniki, ławki i kosze – łącznie park zyskał 16 nowych ławek.  W części starych ławek uszkodzone deski zostały wymienione na nowe, a niektóre ławki zostały dodatkowo pomalowane.

 Projekt przewidywał uzupełnienie istniejącej w parku roślinności nowymi nasadzeniami. Wśród roślin pojawiły się m.in. barwinek pospolity oraz mahonia pospolita. Oprócz tego jest kilka rodzajów różaneczników – o kwiatach m.in. różowych, białych, fioletowych. Na miejscu zasadzone zostały buki pospolite, które mają bardzo ozdobną, szeroką, zaokrągloną koronę. Oprócz tego zasadziliśmy również tawułę szarą, krzew o dekoracyjnych, łukowato wyginających się cienkich pędach – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Łącznie wszystkie prace kosztowały ponad 142 tys. zł. W tej cenie jest koszt projektu, który wyniósł ponad 27 tys. zł, a także prac budowlanych, które kosztowały ponad 115 tys. zł. Wykonawcą zadania była firma Botika S.C. z Katowic.

Zielone Katowice

Zakład Zieleni Miejskiej zajmuje się dbaniem o miejskie parki i skwery. Oprócz zmodernizowanego parku w Giszowcu mieszkańcy już niedługo będą mieć do dyspozycji cztery nowe lub zmodernizowane parki – w dolinie rzeki Ślepiotka, przy ul. Wantuły, u zbiegu ul. Leopolda i LeRonda oraz w Wełnowcu. W zeszłym roku ZZM zakończył rewitalizację ulicy Warszawskiej, która jest teraz miejskim deptakiem z mocno ograniczonym ruchem samochodowym. Otwarty również po rewitalizacji został staw Starganiec, a także mniejszy staw Kozubek – co pozwala mieszkańcom na odpoczynek nad wodą. Dzięki tym i wielu innym działaniom, mieszkańcy Katowic mają do dyspozycji kolejne zielone przestrzenie do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Zgłoś swój pomysł

Do 8 kwietnia Katowice przyjmują wnioski mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego (BO) i Zielonego Budżetu (ZB). Łącznie do wydania jest ponad 20,6 mln zł. To, że warto się zaangażować pokazują liczne realizacje z poprzednich edycji BO i ZB. Tylko w ramach BO mieszkańcy wybrali do wykonania ponad 1,2 tys. zadań o łącznej wartości prawie 175 mln zł. Więcej informacji o zasadach BO i ZB, formularze zgłoszeniowe oraz pomocne materiały można znaleźć m.in. na stronie internetowej: bo.katowice.eu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024