Czytasz: Paradocs: W dwie minuty stracili wszystko. 10 lat po trąbie powietrznej na Opolszczyźnie

Paradocs: W dwie minuty stracili wszystko. 10 lat po trąbie powietrznej na Opolszczyźnie

Świąteczny piątek, 15 sierpnia 2008 roku to dzień, który na zawsze zapamiętają mieszkańcy miejscowości: Balcarzowice, Sieroniowice, Zimna Wódka i Błotnica Strzelecka.

Chociaż skutki burz i nawałnic można było odczuć jeszcze w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, to właśnie te kilka miejscowości w powiecie strzeleckim na Opolszczyźnie najbardziej odczuło, czym jest trąba powietrzna. Po powodzi tysiąclecia, jaka nawiedziła Opolszczyznę w 1997 roku, był to najdotkliwszy żywioł od wielu lat.

Zobacz archiwalne zdjęcia:

fot: Sebastian Błaszczyk

Trasa trąby powietrznej miała liczyć kilkanaście kilometrów. Żywioł niszczył wszystko, co stanęło mu na drodze. Dosłownie. Burzył budynki, zrywał dachy, sieci elektryczne i telekomunikacyjne, przewracał betonowe słupy, wyrywał ogromne drzewa z korzeniami. Na przebiegającej nieopodal autostradzie A4 trąba powietrzna doprowadziła do karambolu, a ciągnący się wzdłuż drogi, na wzniesieniu, sosnowy las połamał się jak zapałki...

To czwarty odcinek naszego cyklu dokumentalnego „Para docs”. To multimedialne reportaże, w których w interaktywnej formie pokazywać będziemy ludzi, historie i to wszystko, co wydaje nam się ciekawe. Zapraszamy do oglądania.

Kliknij przycisk "play" na zdjęciu poniżej, aby uruchomić dokument. Reportaż uruchomi się w trybie pełnoekranowym.