Czytasz: Panowie, macie problem z testosteronem

Panowie, macie problem z testosteronem

Ten hormon buduje siłę prawdziwego macho, ale trzeba uważać - mówi Silesion.pl endokrynolog.

Produkowany już od 9 tygodnia życia wewnątrzmacicznego. Około 95 proc. wytwarzane jest przez komórki miąższowe jąder, pozostała część powstaje w nadnerczach. O czym mowa? O testosteronie. Jądra dorosłego mężczyzny wytwarzają go dziennie ok. 4 - 7 mg, ale jego stężenie waha się zależnie od emocji i stanu zdrowia. Norma to 2,2-9,8 nanograma na ml krwi. Utożsamiamy go z męskością.

Pamiętacie śpiewającą Kayah: "Oskarżam cię o łez strumienie, osamotnienie, zdradę i gniew. Oskarżam Cię o to cierpienie, wojen płomienie, przelaną krew. Testosteron…"?

Tak, tak, to ten sam hormon, który ma budować siłę prawdziwego macho. Odpowiada też za rozwój członka i jąder, pojawienie się owłosienia łonowego, owłosienia twarzy w okresie dojrzewania, a w dorosłym życiu także za łysienie, generalnie za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego i produkcję plemników.

Do 25. - 30. roku życia poziom testosteronu u mężczyzny utrzymuje się na wysokim poziomie. Później zaczyna spadać. Między 20. a 80. rokiem życia nawet o ponad 50 proc. O tym, jak szybko się to dzieje, decydują m.in. stan zdrowia, styl życia i sposób odżywiania.

Jakie są przyczyny niedoboru testosteronu?

- Mogą być fizjologiczne, z upływem wieku wygasa czynność drugorzędnych cech płciowych, czynność gonad, to naturalne zjawisko. Są jeszcze przyczyny patologiczne, cywilizacja robi swoje, mamy do czynienia z coraz większą liczbą osób otyłych, z nadciśnieniem, cukrzycą typu II. U starszych mężczyzn, prawie w 70 procentach cukrzyca jest takim stanem chorobowym, taką chorobą metaboliczną, która działa na różnych frontach i między innymi wpływa na obniżenie poziomu testosteronu - wyjaśnia endokrynolog, dr Elżbieta Rusiecka-Kuczałek.

Takie objawy jak: obniżone libido i aktywność seksualna, zaburzenia snu, zespół metaboliczny, zaburzenia wzwodu, cukrzyca typu 2, czy podobne do kobiecych: uderzenia gorąca,  zmiany nastroju, zmęczenie czy złość to właśnie może być efekt spadku poziomu testosteronu.

- Także gruczolaki przysadki mózgowej, dość często ostatnio rozpoznawane, i stosowane w ich leczeniu leki, wpływają na obniżenie poziomu tego hormonu, podobnie jak sterydy i narkotyki - dodaje dr Rusiecka-Kuczałek.

Wszyscy wiedzą, że to, z czym się także kojarzy testosteron, to głównie wzrost masy mięśniowej. Ze względu na to często jest stosowany w kulturystyce. Ale tu, uwaga, gdy się przedobrzy, można produkcję testosteronu... zatrzymać.

Problem z testosteronem, wbrew obiegowej opinii będą mieć więc także ci mężczyźni, którzy spożywają preparaty anaboliczne w celu poprawienia tężyzny fizycznej i muskulatury.

Niewielkie dawki testosteronu mogą korzystnie działać na układ krążenia i serce. Jednak przy długim podawaniu hormonu obserwuje się wzrost poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów, co powoduje choroby układu krążenia. Poza tym hormon sprzyja zlepianiu się płytek krwi u mężczyzn, a u kobiet m.in. podnosi ryzyko występowania nowotworów hormonozależnych, takich jak rak sutka i błony śluzowej macicy. 

Zobacz co o testosteronie mówi endokrynolog, dr Elżbieta Rusiecka-Kuczałek. 

Czy wiesz, że...

Między godziną 8 a 12

Poziom testosteronu u mężczyzny utrzymuje się na najwyższym poziomie. Mężczyzna jest wtedy w szczytowej formie, nie tylko do seksu, ale i do kłótni.

Miedzy godziną 13 a 17

Poziom testosteronu spada. Najlepszy czas na pracę. Gdy mężczyzna pozbędzie się nadmiaru energii, łatwiej się z nim dogadać.

Poczytaj więcej o

Czytaj więcej