Czytasz: Premiera w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora

Premiera w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora

„Pan Tom buduje dom” to historyjka o tajnikach powstawania domu.

Premiera spektaklu „Pan Tom buduje dom” w oparciu o książkę Stefana Themersona odbędzie się w sobotę w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Reżyseruje Daniel Arbaczewski.

- Na wydanej po raz pierwszy w 1938 roku książeczce wychowały się całe pokolenia czytelników; po 80 latach wciąż inspiruje i zachwyca swoją formą. Jest w +Panu Tomie…+ groteska i szczypta filozofii, ciekawość i zdziwienie dziecka, ale przede wszystkim radość z odkrywania tajemnic otaczającej nas rzeczywistości – powiedziała kierowniczka literacka teatru Ateneum Renata Chudecka.

„Pan Tom buduje dom” to historyjka o tajnikach powstawania domu; od pomysłu po dach z kominem, od koncepcji architekta przez pracę takich fachowców i rzemieślników jak hydraulik, stolarz, elektryk czy zegarmistrz, od próby „kupienia” w sklepie światła po opowieść o tym, jak dostarczyć do domu wodę.

Spektakl jest adresowany do najmłodszych widzów, dlatego z tekstu Themersona reżyser wybrał tylko kilka wątków, a słowo jest tu raczej uzupełnieniem działań lub pretekstem do zabawy formą czy dźwiękiem, w której dzieci aktywnie będą uczestniczyć.

Autorem efektownej, kolorowej scenografii, składającej się z mobilnych, wielofunkcyjnych elementów jest uznany grafik, twórca ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży, plakacista Maciej Szymanowicz.

Nad ścieżką dźwiękową przedstawienia, wykonywaną przez aktorów na żywo, pracuje Hubert Pyrgies, kompozytor, beatboxer, wokalista, lider zespołu Chonabibe.

Kameralny spektakl adresowany do dzieci w wieku od 6 miesicy do 5 lat będzie wystawiany w Galerii Ateneum przez troje aktorów: Katarzynę Prudło, Aleksandrę Zawalską i Piotra Janiszewskiego.

Stefan Themerson był pisarzem, filmowcem i kompozytorem, jego żona Franciszka - malarką, ilustratorką książek i scenografką. Ich dokonania w dziedzinie awangardowego kina w latach 30. porównywane bywają do osiągnięć Luisa Bunuela, Mana Ray'a, Fernanda Legera. Większość filmów oraz książek Themersonów to wynik artystycznej współpracy, choć zdarzało im się też działać osobno. Franciszka malowała, ilustrowała i budowała scenografie. Stefan pisał, komponował oraz tworzył filmy.

Autor: Anna Gumułka (PAP)

Czytaj więcej