Czytasz: Ryby gwarancją szczęścia i popularności!

Ryby gwarancją szczęścia i popularności!

02:26
Jedni chcą uciec przed srogą zimą na San Escobar, my w poszukiwaniu ciepła i przygody wybraliśmy się do gliwickiej palmiarni. Przy okazji poznaliśmy nowych lokatorów.

Złote rybki ponoć mogą spełnić trzy życzenia. Kilka takich przynoszących szczęście rybek zobaczymy w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Kiedyś można je było spotkać przy wodospadzie w pawilonie jako “dodatek”, od 2013 roku mają swoje skrzydło i przybywa ich niemal proporcjonalnie do liczby odwiedzających! W 2016 roku gliwickie tropiki odwiedziło ponad 192 tysiące turystów.

W pawilonie akwarystycznym, w czterech zbiornikach o pojemności prawie 100 tysięcy litrów wody można podziwiać środowiska wodne Amazonki, rzek polskich, Tanganiki i rzek Azji południowo-wschodniej. W bliskim sąsiedztwie każdego akwarium umieszczone są monitory, na których znajdują się podstawowe informacje i ciekawostki dotyczące pływających “eksponatów”.

Do akwarium odzwierciedlającego Amazonkę całkiem niedawno wprowadzili się nowi lokatorzy w liczbie sztuk trzech. Są to przedstawiciele dwóch gatunków ryb - Cichla temenzis oraz Cichla kelberi. Przyciągają wzrok feerią barw, trudno je też przeoczyć, ponieważ mają od 40 do 70 cm. Dotychczasowi mieszkańcy największego akwarium (prawie 60 tys. litrów pojemności) to są równie dostojni i “widoczni”. To ziemiojady, płaszczki, arowan i myleusze. Prawdziwym królem jest Arapaima gigas, która mierzy prawie 2 metry i waży ponad 40 kg.

Ryby w “amazońskim” akwarium to prawdziwi smakosze. Lubią owoce morza - filetowane ryby morskie, małże, krewetki i stynki.

Jak przystało na gwiazdy gliwickie ryby mają parcie na szkło, zobaczcie sami!

Czytaj więcej