Czytasz: "Owocnego wzrostu, owocnego zatrudnienia!"

"Owocnego wzrostu, owocnego zatrudnienia!"

Trwa VI Europejski Kongres Małej i Średniej Przedsiębiorczości.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIE GOSPODARCZE TEJ JESIENI ROZPOCZĘTE.

7000 uczestników, 82 tematy w ciągu 3 dni, adresowane dla firm i polityków, by jedni wsłuchali się w racje drugich.

Unia ma ambicje, żeby być najbardziej konkurencyjna. Musimy jednak pokonać pięć barier, które nas blokują. - mówił Jerzy Buzek 

Te przeszkody, to według Jerzego Buzka:

1. Edukacja, która musi być nastawiona na kształcenie w biznesie wzorem Ameryków.

2. Dostęp do kapitału. Początkiem ma być 75 mld euro z planu Junckera na inwestycje i na reindustrailizację Europy.

3. Innowacyjność.

4. Otwarcie na świat, które musi zmierzyć się z pytaniem o gotowość na otwarcia Stany Zjednoczone, na Azję. Konieczne jest odpowiedzialne i realne traktowanie tej sprawy, bez fobii i sztucznego uprzedzenia.

5. Sprawna administracja - konieczna jest zarządzanie z punktu widzenia rozwoju, co wciąż stanowi problemem w całej Unii Europejskiej. 


CO WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE MOŻE ZROBIĆ DLA MŚP?


Kazimierz Karolczak, członek Zarządu Województwa Śląskiego zapowiedział powołanie stowarzyszenia lub agencji wspierania MŚP, która funkcjonowałaby w triadzie współpracy nauki, biznesu i samorządu. Jej biuro w Brukseli ma wesprzeć rozwój firm naszego regionu.

Dotychczas każdy z trzech obszarów biznes, nauka i samorząd samodzielnie, jednostkowo podejmował temat rozwoju i otwarcia na świat. Chcemy jako samorząd te wszystkie działania zjednoczyć.

ZDEJMOWANIE OGRANICZEŃ BIUROKRATYCZNYCH, TO SŁUSZNY KIERUNEK PODNOSZONY PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW.

Piotr Gliński podkreślił, że choć przyjechał na Kongres w zastępstwieMateusza Morawieckiego, to jednak wciąż jest szefem rady programowej partii Prawo i Sprawiedliwość

"Pozdrawiam serdecznie 75% polskiego PKB i 2/3 polskich pracowników."

Gospodarka jest podstawą rozwoju Polski. Musimy wyjsć z pułapki średniego rozwoju, przeskoczyć ograniczenia dla krajów takich jak Polska, sektor MŚP jest bardzo istotny. Polski Fundusz Rozwojowy, to nowe instrument finansowy dostępny dla przedsiębiorców.
Zdejmowanie ograniczeń biurokratycznych, to słuszne narzekania przedsiębiorców. Pewne kroki zostały podjęte, bedziemy starali się jest analizować.

ŚLĄSK STOI USŁUGAMI, A NIE PRZEMYSŁEM.

Janusz Steinhoff podkreślił, że nasz region zmienił się w ciagu stosunkowo niedługiego okresu czasu.

Pozostaje wyrazić mi ogromne zadowolenie, że na Śląsku organizowany jest po raz VI EKMSP. Na Śląsku, który przeszedł wiele przemian związanych z restukturyzcją śląskiego przemysłu. Teraz wartość dodaną generują usługi, a nie przemysł. 

KONGRES CORAZ BARDZIEJ ŚWIATOWY.

Tadeusz Donocik, prezes Regionlanej Izby Gospodarczej podkreślił, że konkres, choć europejski zaczyna być światowym.

Dowodem na to ma być delegacja ze stanu Nevada, z którą zostanie podpisane porozumienie o współpracy. Obecność przedstawicieli Europejskiej Agencja MSP, przestawicieli z Indii, którzy utowrzyli forum polsko-indyjskie.

Konges, to możliwość porównywania się do innych. Tylko w Europie są 23 mln MŚP. 60% z nich to są firmy rodzinne.