Czytasz: Nowy blok operacyjny Górnośląskiego Centrum Medycznego

Nowy blok operacyjny Górnośląskiego Centrum Medycznego

Inwestycja jest największą od chwili powstania placówki.

6 sal operacyjnych i supernowoczesna sala hybrydowa znajdują się w otwartym w poniedziałek bloku operacyjnym Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Warta ponad 50 mln zł inwestycja jest największą od chwili powstania placówki.

Ponad 27 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Zdrowia, kolejne 8,5 mln to środki z Unii Europejskiej przeznaczone na utworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Nie ma cenniejszych inwestycji niż te, które bezpośrednio służą dobru człowieka – powiedział podczas uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Nasz rząd stara się zdecydowanie podnosić poziom wydatków na służbę zdrowia, staramy się porządkować sytuację, zwłaszcza w sektorze szpitali publicznych, staramy się też inwestować w rozwój badań nad lekami, nad unowocześnieniem metod leczenia – dodał.

Jak zaznaczyła dyrektor szpitala Klaudia Rogowska, do tej pory zespoły lekarskie operowały na bloku operacyjnym oddanym do użytku ponad 40 lat temu, który nie spełniał współczesnych standardów.

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach co roku opatruje blisko 200 tys. pacjentów w szpitalnych oddziałach, w ambulatorium i izbie przyjęć. Jako placówka uniwersytecka kształci też studentów.

- Żeby szybko i sprawnie ratować życie i zdrowie ludzkie, musimy lekarzom zapewnić odpowiednie warunki, jeśli chodzi o aparaturę medyczną, warunki organizacyjne i infrastrukturę – podkreśliła dyrektor Rogowska.

Obecni na uroczystości lekarze przyznawali zgodnie, że praca w nowym bloku operacyjnym w porównaniu ze starym to jak przesiadka z malucha do mercedesa. Mają nadzieję, że nowoczesny sprzęt pozwoli nie tylko skuteczniej pomagać pacjentom, lecz także podniesie poziom prowadzonych w placówce badań naukowych.

Nowy trzykondygnacyjny budynek ma powierzchnię ponad 16 tys. metrów kwadratowych. Mieści się w nim szpitalny oddział ratunkowy (SOR), gabinety lekarskie, strefa techniczna oraz lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, usytuowane nad dachem obiektu.

Na II piętrze budynku zlokalizowano blok operacyjny, gdzie znajdują się: śluza dla pacjenta, 6 sal operacyjnych, w tym: 2 ortopedyczne, 2 chirurgiczne, neurochirurgiczna, laryngologiczna i hybrydowa ze sterownią i pomieszczeniem technicznym dla supernowoczesnego, zrobotyzowanego angiografu.

Inspiracją dla zewnętrznej formy i elewacji budynku bloku operacyjnego była tkanka nabłonkowa widziana pod mikroskopem operacyjnym. Białe skośne linie imitują ściany komórkowe, a okrągłe okna – jądra komórek nabłonka.(PAP)

autor: Anna Gumułka