Czytasz: Tychy: Oto Misia, Tysio i Gutek

Tychy: Oto Misia, Tysio i Gutek

Tyskie misie mają już swoje imiona.

Tyski Zakład Usług Komunalnych ogłosił wyniku konkursu na imiona dla trzech niedźwiadków, które w Tychach są już od 1962 roku. Misie nigdy wcześniej imion nie miały. Te mogli wybrać mieszkańcy. Wybrali.

- MISIA, TYSIO i GUTEK – takie imiona będą nosiły misie w Parku Niedźwiadków. Pierwsze dwa imiona były najczęściej zgłaszanymi propozycjami w naszym sondażu, a trzeci z misiów będzie nosił imię autora słynnych już rzeźb - Augustyna Dyrdy. 

MIAŁ BYĆ JEDEN, SĄ TRZY

Historię trzech niedźwiadków na swoich stronach opisuje Muzeum Miejskie. Okazuje się, że Augustyn Dyrda otrzymał zlecenie na wykonanie rzeźby przedstawiającej jednego niedźwiedzia. Ten miał stanąć na osiedlu B. Dyrda wykonał model z trzema misiami i zachwycił nimi dyrektora Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych – przedsiębiorstwa-inwestora budującego miasto.

- Wszystkie niedźwiadki spodobały się Marianowi Łatakowi tak bardzo, że zlecił zamówienie ich jako grupy rzeźbiarskiej mającej stanąć na terenie parku, zaplanowanego pomiędzy osiedlami B, C i E - czytamy na stronie Muzeum.

I tak już zostało. W 1962 roku wykonane ze sztucznego kamienia rzeźby stanęły na miejscu wskazanym przez dyrektora DBOR, w związku z czym kształtujący się park w kolejnych latach potocznie nazywano „skwerem Łataka”. Z czasem jednak przyjęła się oficjalna „Park Niedźwiadków”.

Czytaj więcej