Czytasz: Oszukiwali "na wnuczka", w końcu wpadli

Oszukiwali "na wnuczka", w końcu wpadli

30-latek wyłudził z kolegami prawie 200 tys. zł!

Wodzisławska policja zatrzymała 22-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwo metodą "na wnuczka”. Sąd na podstawie materiału dowodowego zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

Pod koniec września, do aresztu trafił 30-letni mężczyzna. Do tej pory udowodniono mu siedem oszustw metodą "na policjanta". W celu osiągnięcia korzyści majątkowej, sprawcy w trakcie rozmowy telefonicznej wprowadzali w błąd rozmówców co do swojej tożsamości, mówili, że ktoś z ich rodziny był sprawcą wypadku drogowego, a następnie w celu polubownego załatwienia sprawy nakłaniali starszych mieszkańców do przekazywania na ten cel pieniędzy.

Osobą, która odbierała pieniądze od pokrzywdzonych był "kurier". Kryminalni wpadli na jego trop i go zatrzymali. 30-latek przy dokonywaniu oszustw współpracował z innymi osobami, które podawały się przez telefon "za policjantów". Nad ich ustaleniem pracują teraz wodzisławscy śledczy. Jak ustalono, oszuści wyłudzili od starszych osób blisko 200 tys. zł.

Mężczyzna decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu. Podczas eksperymentu procesowego przyznał się do popełnienia jeszcze 9 podobnych oszustw na terenie powiatu jastrzębskiego, mikołowskiego i gliwickiego. Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli należące do niego mienie w postaci dwóch samochodów osobowych oraz pieniędzy. Zatrzymanie jego kompanów jest kwestią czasu. Sprawa ma charakter rozwojowy.

We wtorek w ręce operacyjnych wpadł kolejny oszust. 22-latek pod koniec lipca metodą "na wnuczka" wyłudził od mieszkanki Wodzisławia ponad 25 tys. zł. Obu mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

Czytaj więcej