Czytasz: Ostrzeżenie! Ulewy i wezbrane rzeki w regionie [AKTUALIZACJA]

Ostrzeżenie! Ulewy i wezbrane rzeki w regionie [AKTUALIZACJA]

W Śląskiem ogłoszono trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego.

IMGW podaje informacje o trzecim, czyli najwyższym stopniu zagrożenia hydrologicznego w naszym regionie. Wszystko przez wezbrane rzeki i przekroczone stany alarmowe wód.

"W związku z obecnie występującymi i prognozowanymi opadami deszczu w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na innych mniejszych ciekach i w zlewniach na terenie województwa, spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów prognozowane jest przekroczenie stanów alarmowych."

Trzeci to najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Oznacza to, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się powyżej stanów alarmowych.

Przybywa też wody w rzekach na Podbeskidziu

Z danych Krajowego Instytutu Meteorologii wynika, że Koszarawa na Żywiecczyźnie, Soła i Wisła w rejonie Oświęcimia, a także Stryszawka w Suchej Beskidzkiej przekroczyły w czwartek stany ostrzegawcze.

Deszcz nie przestaje padać. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego opublikowało komunikat Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, z którego wynika, że w regionie w ciągu najbliższej doby może spaść lokalnie do 50 mm deszczu na 1 m kw.

W czwartek rano rzeka Koszarawa w Pewli Małej na Żywiecczyźnie mierzyła 184 cm. To o 34 cm powyżej poziomu ostrzegawczego. W Jawiszowicach koło Oświęcimia Wisła miała 604 cm. Do alarmu brakowało 26 cm. Głębokość Soły w Oświęcimiu wynosiła 421 cm. To 51 cm powyżej stanu ostrzegawczego i tylko 39 cm poniżej alarmu. W tej rzece przybywa jednak wody w górnym biegu. Na Żywiecczyźnie osiągnęła ona już poziom wysoki. Stan ostrzegawczy o 30 cm przekroczyła też Stryszawka w Suchej Beskidzkiej. Ma 250 cm.

Służby ratunkowe przygotowują się na różne scenariusze. Naczelnik wydziału zagrożenia kryzysowego magistratu w Bielsku-Białej Adam Caputa poinformował w czwartek, że z uwagi na niekorzystne prognozy synoptyków w mieście przygotowano już 700 worków z piaskiem.

WARTA i ODRA - podniesione stany wód

Alarm na rzece Warcie obowiązuje od czwartku od godz. 18 do jutra do godz. 12. W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby w zlewni górnej Warty możliwe są wzrosty stanów wody.

W związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu na górnej Odrze (na odcinku Chałupki - Racibórz - Miedonia) oraz w zlewniach jej dopływów przewiduje się znaczne (o 200-300cm) wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a lokalnie także alarmowych. Największe przyrosty spodziewane są na Olzie oraz Odrze poniżej ujścia Olzy.

Będzie padać przez kilka najbliższych dni

Według prognoz ma padać do wtorku. Potem pogoda się poprawi, a temperatura wzrośnie do 18-19 stopni.

Czytaj więcej