Czytasz: Ostatnie wyborcze starcia
W województwie śląskim nie wiadomo jeszcze kto będzie rządził w aż 38 miejscowościach.

Największe emocje budzi starcie w największych miastach. Pierwsza tura nie rozstrzygnęła kto zostanie prezydentem Bielska-Białej, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Świętochłowic, Raciborza, Żor i Zawiercia. Zmiany są pewne w Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach. Dotychczasowi prezydenci Bielska i Dąbrowy nie wystartowali decydując się na zmianę pokoleniową. W Mysłowicach wyborcy nie dali szans na kolejną kadencję Edwardowi Lasokowi. Kandydaci PiS walczą o trzy miasta. Koalicja Obywatelska ma szansę w pięciu. Na ostatniej prostej poparcie PiS otrzymał Dariusz Polowy w Raciborzu. Z kolei Koalicja Obywatelska wspiera urzędującą prezydent Rudy Śląskiej.

NAJWIĘKSZE STARCIE KO-PIS II TURY

W Bielsku poparcie Jacka Krywulta otrzymał kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Klimaszewski. Zmierzy się z kandydatem PiS-u Przemysławem Drabkiem. W pierwszej turze Klimaszewski zdobył 39,87 proc. głosów, Drabek - 32,7 proc. Janusz Okrzesik, który cieszył się poparciem 22 proc. bielszczan nie wskazał, którego z kandydatów widziałby w fotelu prezydenta miasta.

MIESZKAŃCY ODWOŁALI URZĘDUJĄCEGO PREZYDENTA

W Mysłowicach wyborcy powiedzieli stanowcze nie Edwardowi Lasokowi. Prezydent Mysłowic przegrał aż z trzema konkurentami. Lepszy wynik osiągnął Tomasz Papaj, Wojciech Król i Dariusz Wójtowicz. Dwaj ostatni zmierzą się w drugiej turze wyborów. Poseł Platformy dostał o 4 proc. głosów mniej niż Dariusz Wójtowicz. Tutaj każdy wynik jest możliwy.

ZMIANA POKOLENIOWA W DĄBROWIE

Największe szanse na przejęcie władzy w Dąbrowie Górniczej ma dotychczasowy wiceprezydent Marcin Bazylak. To na niego postawił odchodzący Zbigniew Podraza i to on zdobył najwięcej głosów w pierwszej turze. W drugiej turze Bazylak zmierzy się z posłem PiS Robertem Warwasem. Ten poza poparciem Jarosława Kaczyńskiego Warwas otrzymał wsparcie trzeciego w wyścigu do fotela prezydenta Edwarda Bobera. Ta decyzja doprowadziła do rozłamu w Dąbrowskiej Wspólnocie Samorządowej, z której kandydował Bober.

ZASKOCZENIE W ZABRZU

W Zabrzu trwa zażarta walka o serca i umysły wyborców. Druga tura była tu wielką niespodzianką. Małgorzata Mańka-Szulik, rządząca Zabrzem od 2006 roku, jeszcze 4 lata temu wygrała w pierwszej turze zgarniając 65 proc. poparcia mieszkańców. Teraz to poparcie stopniało do 31,5 proc. W obozie prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik to było jak trzęsienie ziemi. Kontrkandydatka Agnieszka Rupniewska ma na koncie młodzieńczą miłość do SLD. Osiem lat temu oferowała swoim wyborcom S.E.K.S. (skuteczne, efektywne, kreatywne, sumienne działanie) na rzecz województwa śląskiego. Wtedy śmiało się z niej pół Polski. Dziś jako kandydatka z poparciem Koalicji Obywatelskiej jest realnym zagrożeniem dla urzędującej prezydent.

OSTATNIA SZANSA BARTYLI

Urzędujący prezydent zachował szansę na walkę o fotel prezydenta miasta. O włos. 3 punkty procentowe zaważyły o tym, że to Damian Bartyla, a nie Mariusz Janas wejdzie do drugiej tury. W przypadku przegranej z Mariuszem Wołoszem, Bartyla znika z bytomskiej polityki na co najmniej pięć lat. Nie dostał się do Rady Miasta. II tura wyborów to jego być albo nie być. Większe poparcie w pierwszej rundzie zyskał Wołosz i to on może zapewnić Platformie powrót w chwale po kompromitującym wygnaniu jakim było odwołanie w referendum Piotra Koja i wszystkich radnych w 2012 roku.

WYMUSZONY UŚMIECH KOALICJI OBYWATELSKIEJ

W Rudzie Śląskiej kandydatka Koalicji Obywatelskiej nie ma już szans na zwycięstwo w wyborach. W drugiej turze liczy się tylko urzędująca prezydent Grażyna Dziedzic i kandydat PiS Marek Wesoły. Urzędująca prezydent tak bardzo nie odpowiada lokalnym strukturom PO, że rudzka Platforma przyjęła uchwałę wykluczającą poparcie dla Grażyny Dziedzic. Zarząd śląskich struktur partii uchylił uchwałę rudzkiego koła. I tak z oficjalnego braku poparcia, pojawiło się poparcie oficjalne. Wątpliwości rozwiać miał Rafał Trzaskowski, który razem z liderami śląskiej Koalicji Obywatelskiej zachęcał do głosowania na Grażynę Dziedzic.

ZMĘCZENI LENKIEM?

Mieszkańcy Raciborza chcą zmian. Urzędujący prezydent w pierwszej turze dostał zaledwie 26,53 proc. głosów. Dariusz Polowy otrzymał wprawdzie tylko 0,21 proc. więcej, ale to jego wskazuje się jako przyszłego prezydenta Raciborza. Części mieszkańców nie spodobało się jednak poparcie PiS, jakiego udzielono konkurentowi Mirosława Lenka. Pytaniem pozostaje czy wyborcy zagłosują przeciwko Lenkowi, czy przeciwko PiS.

FORMALNOŚĆ CZY NIESPODZIANKA?

Śląski wicekurator oświaty o włos, a dokładniej o 2,49 proc. przegrywa nauczycielką Szkoły Podstawowej nr 17 w Żorach. To Anna Gaszka zmierzy się z Waldemarem Sochą 4 listopada. Urzędujący prezydent zyskał 47,25 proc. głosów i prawdopodobnie utrzyma władzę w Żorach.

ZASKOCZENIE W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

Daniel Beger nie pozwolił Dawidowi Kostempskiemu na zwycięstwo w pierwszej turze. Urzędujący prezydent może liczyć na stabilną większość w radzie. Zdobył też największe poparcie w wyborach prezydenckich. 41,68 proc. głosów nie wystarczyło na zwyciestwo w pierwszej turze. Co ciekawe, w głosowaniu do rady miasta, Daniel Beger zdobył 108 głosów więcej niż Dawid Kostempski.

II STARCIE W ZAWIERCIU

Do wyborczych urn 4 listopada udadzą się także mieszkańcy Zawiercia. W drugiej turze dotychczasowy prezydent Witold Grim zmierzy się z Łukaszem Konarskim. Frekwencja wyniosła tu 53,73 proc. Uprawnionych do głosowania było 40 359 osób, wydano 21 683 karty do głosowania.

W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM NIE WIADOMO JESZCZE KTO BĘDZIE RZĄDZIŁ W AŻ 38 MIEJSCOWOŚCIACH.

Wyborcze emocje nie słabną także w Ustroniu, Pszowie, Myszkowie, Miasteczku Śląskim, Lędzinach, Siewierzu, Cieszynie i Woźnikach. W niedzielę roztrzygnie się także, kto będzie zarządzał gminami Żarnowiec, Wręczyca Wielka, Włodowice, Wilkowice, Szczekociny, Rędziny, Popów, Poczesna, Panki, Niegowa, Miedźna, Lyski, Krupski Młyn, Kozy, Konopiska, Kamienica Polska, Janów, Istebna, Czernichów i Blachownia.