Czytasz: Ostatnie urodziny śląskiego planetarium?

Ostatnie urodziny śląskiego planetarium?

02:59
Dziś świętuje 62. urodziny. Kolejne będą... pierwsze.

Planetarium w Chorzowie po raz pierwszy otworzyło swoje drzwi dla mieszkańców regionu 4 grudnia 1955 roku. Swoją nazwę zawdzięcza urządzeniu, które jest sercem największej takiej placówki w tej części Europy. Wyświetla niebo widoczne z dowolnego miejsca na świecie w dowolnym czasie. Dziś świętuje 62 "urodziny". 63 już nie będzie. 

- Jeszcze pół roku będziemy funkcjonować w tym układzie jaki tu występuje od 60 lat. Potem zamykamy planetatrium na kilka lat. Będziemy przebudowywać planetarium. Zmienimy tą aparaturę również. Będzie bardziej nowoczesna. Ta pochodzi z połowy XX w. Zamienimy ją na taką z XXI w. - mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

W czerwcu 2018 nastąpi koniec Planetarium, jakie zna nie jedno pokolenie mieszkańców regionu. Na przełomie 2020/2021 swoją działalność ma rozpocząć jako Planetarium Śląskiego Parku Nauki.

Pracownicy też chodza po orbicie

Budynek Planetarium zaprojektowano tak, żeby również codzienna praca nawiązywała do nieboskłonu. I tak od 62 lat pracownicy przemieszczają się "jak po orbicie" zegara słonecznego umieszczonego w środku. 

- W pewnym stopniu każdy tutaj jest wariatem, który kocha gwiazdy, kocha astronomię, kocha to, co można pokazać na tym wielkim ekranie - mówi Jarosław Juszkiewicz, rzecznik Planetarium Śląskiego.

Zachwyca niezwykła dbałość o szczegóły nie tylko mapy nieba wyświetlanej przez planetarium, ale także panoramy odwzorowanej na horyzoncie.

- To prawdziwa panorama Śląska. Tak wyglądał widok z góry, na której ulokowane jest Planetarium w 1955 roku - mówi Jarosław Juszkiewicz - To dość niezwykła panorama, ponieważ pokazująca jak bardzo rozwinął się nasz region, jak bardzo Śląsk się zmienił. Te okienka, które się zapalają są ręcznie wycinane i dokładnie oddają to, co było wtedy widać. 

Planetarny wehikuł czasu

Planetarium, jak przyznaje wicedyrektor Stefan Janta, to jest model świata. Dzięki niemu można obserwować zjawiska, które występują na niebie bez konieczności czekania setek czy tysięcy lat.

- Nasze życie jest za krótkie, żeby obserwować długoterminowe zjawiska, takie jak precesja - 26 tys. lat trwa jeden cykl. Planetarium to umożliwia - mówi Stefan Janta

Planetarium zaprasza na seanse zarówno tych, którzy miłość do astronomii odkryli na emeryturze, jak i najmłodszych astronomów. Będzie można też zobaczyć niebo, które nad Śląskiem będzie górowało w czasie dwuletniej przebudowy. 

Czytaj więcej