Czytasz: Ostatki. Jemy śledzie!
Zabawy, bale, hulanki i swawole powoli dobiegają końca. Wtorek to ostatni dzień karnawału, zwany Ostatkami i Śledzikiem.

Ostatki, zwane zapustami, mięsopustem czy kozelkiem, obejmują ostatnich kilka dni karnawału, od Tłustego Czwartku do Wtorku przed Popielcem. Wtorek jest ostatnim dniem, w którym bawimy się do woli.

ZOBACZ TAKŻE: Jak zrobić pyszne śledzie? NAJLEPSZE PRZEPISY

 

Ostatki: Dlaczego we wtorek jemy śledzie?

Ma to zapowiadać nadchodzący Wielki Post i przygotować na długi czas bez potraw z mięsem. W ostatki żegnamy karnawałowe przysmaki i witamy wielkopostnego śledzia. Dziś to tylko tradycja, ale dawniej miała ogromne znaczenie, bo Post był czasem umartwień, jałmużny i modlitwy. Nie jadło się mięsa, ani innych smakołyków. Te były obecne na karnawałowych stołach. Na Kaszubach, gdzie hucznie świętowano Karnawał mówiło się, że „kto nie jadł mięsa w zapusty, miał być latem zjedzony przez komary”.

Ostatki 2018, czyli ostatni dzień karnawału

Dziś ostatki, czyli ostatni dzień zabawy. Możemy wyciągnąć z szafy kreacje i wyszaleć się na koniec karnawału. Albo zjeść śledzia. Bo ten wyjątkowy wtorek zwany jest „śledzikiem”, choć w Wielkopolsce nazywa się go „podkoziołkiem”.

Przepis na śledzika.
Przepis na śledzika.

Chcecie przygotować śledzia? Nic prostszego! Zapytaliśmy o przepis w katowickiej Lornecie z Meduzą, gdzie stawia się na klasyczne, proste dania, bez zbędnego kombinowania. Musimy mieć dobrej jakości śledzie, do których dorzucamy cebulę, liść laurowy i zalewamy olejem. To wszystko!

Kiedy wypadają Ostatki? Różnie...

Dlaczego Ostatki nie mają konkretnej daty? W tym roku, to ostatni dzień lutego. W zeszłym roku święto przypadło 9 lutego, a w kolejnych latach będziemy świętować 13 lutego i 5 marca. Data jest uzależniona od Wielkanocy. To święta ruchome. Od Wielkiej Niedzieli odejmujemy 40 dni. Dzięki temu wiemy, kiedy kończy się okres karnawału.

Na świecie hucznie obchodzi się Ostatki

Największa zabawa co roku odbywa się w Rio de Janeiro. Słynny jest karnawał w Wenecji, choć we Włoszech znana jest też inna tradycja. W piemonckim miasteczku Irvea, świętujący obrzucają się pomarańczami. Bitwy toczą się kilka dni i pochłaniają nawet 200 ton owoców. My świętujemy Tłusty Czwartek, a na świecie obchodzi się Tłusty Wtorek. Mardi Gras, znany też jako "Pancake Tuesday", to dzień, w którym trzeba się najeść, nie tylko naleśników.

W Nowym Orleanie czy Sydney świętujący paradują po ulicach i organizują festiwale. W Danii świętuje się ostatni poniedziałek karnawału – fastelavn (w Islandii pod nazwą bolludagur). Kiedyś 21 marca, a dziś siedem tygodni przed Wielkanocą, Rosjanie tańczą cały tydzień przy ogniu. Ten zwyczaj, będący świętem religijnym, zwany jest Maslenica.

Odliczamy dni do Wielkanocy

Dziś, Śledzik to kolejna okazja, by dobrze się bawić w gronie znajomych. Bo, jak wiadomo, rybka lubi pływać. Post nie oznacza już wyrzeczeń w takim stopniu, w jakim przestrzegano go kiedyś. Katolicy nie jedzą mięsa zwłaszcza w Wielki Piątek i w Popielec.

Środa Popielcowa przypada dzień po Śledziku i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Tego dnia wkraczamy w 40-dniowe oczekiwanie na Wielkanoc, którą w tym roku obchodzimy 16-17 kwietnia.

Czytaj więcej