Czytasz: Orszaki Trzech Króli na Śląsku. Jaką trasą przejdzie w twoim mieście?

Orszaki Trzech Króli na Śląsku. Jaką trasą przejdzie w twoim mieście?

6 stycznia barwne Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami setek miast w całej Polsce.

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: KATOWICE

Orszak ruszy o 13:45 spod archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Pochód przejdzie ulicami: Jagiellońską, Lompy, Powstańców i dotrze do Placu Żołnierza Polskiego na Osiedlu Paderewskiego, gdzie zaplanowano koniec Orszaku i wspólne kolędowanie (godz. 15:00).

Więcej szczegółów:

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: BIELSKO-BIAŁA

Orszak rozpocznie się eucharystią o godzinie 10.30 w kościele w Aleksandrowicach. Tradycyjnie mszę św. odprawi biskup Piotr Greger. Po mszy orszak śpiewając kolędy przejdzie ul. Cieszyńską na bielski Rynek.

Uroczysty pokłon Trzech Króli odbędzie się około godziny 13.00. Radosne kolędowanie poprowadzi zespół „Kamień na kamieniu” z Domowego Kościoła parafii św. Małgorzaty.


ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: GLIWICE

Uczestnicy wyruszą o godz. 14.00 w trzech grupach i spotkają się na Rynku.

Grupa żółta wyruszy spod kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2), czerwona – kościoła pw. św. Alberta Wielkiego (parafia św. Michała Archanioła, ul. Krzywoustego 1), a grupa niebieska zbierze się przy dworcu kolejowym (ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12). Uwaga! Każdy uczestnik orszaku powinien założyć jakiś element ubioru w kolorze grupy, z którą będzie maszerował na Rynek.

Przy stajence członkowie orszaku złożą hołd Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Później zaplanowano pokaz filmów chrześcijańskich w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5).

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: BYTOM

Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia o 15.00-15.10 z trzech miejsc, a każdej grupie przypisany będzie jeden kolor – symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Tej, która wyruszy z ul. Dworcowej – żółty, grupie startującej z ul. Krakowskiej – czerwony, a grupie startującej z placu Akademickiego – niebieski.

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: RYBNIK

Orszak wyruszy o 15.30 ze skrzyżowania ulic Rudzkiej i Czecha (obok kapliczki) i przejdzie pod kościół parafialny, gdzie na placu przed świątynią uczestnicy parady będą mogli ogrzać się przy ognisku, zjeść coś smacznego, a co najważniejsze wspólnie świętować i kolędować, m.in. z orkiestrą kopalni Jankowice. Tradycyjnie paradę poprowadzą Trzej Królowie na koniach.

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: TYCHY

6 stycznia od samego rana przy kościele św. Marii Magdaleny w Tychach będzie działała żywa szopka, która jest celem podróży Trzech Króli. Każde dziecko, które do godziny 11 zgłosi się w domu parafialnym, otrzyma nieodpłatnie strój orszakowy. Wszyscy uczestnicy orszaku, któremu towarzyszyć będą chóry, orkiestra i wspólne kolędowanie, otrzymają także korony, śpiewniki, flagi i pamiątkowe naklejki. Orszak ruszy spod kościoła o godzinie 12:45. Orszak powędruje od Rynku ulicą Bocheńskiego przez plac Baczyńskiego, następnie ulicą Biblioteczną, Boczną, wróci na na Rynek.

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: CZĘSTOCHOWA

Msza w częstochowskiej archikatedrze o godz. 12 rozpocznie tegoroczne obchody święta Trzech Króli. Po niej uczestnicy pochodu przejdą Alejami NPM w kierunku Jasnej Góry, gdzie oddadzą hołd Dzieciątku.

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: RUDA ŚLĄSKA

Orszak spod kościoła Piusa X wyruszy o godz. 11:30. Przejdzie on ul. Wolności do ul. Różanej, a następnie ulicami: Narcyzów, Zabrzańską i Chryzantem aż do Szkoły Podstawowej nr 30, gdzie w tak zwanej „auli letniej” zostaną przedstawione ostatnie sceny jasełek.

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: ŚWIĘTOCHŁOWICE

Świętowanie rozpocznie się o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Powstań Śląskich ogniskiem pasterskim i wspólnym kolędowaniem, by o 17.30 wyruszyć w kierunku kościoła pw. Św. Piotra i Pawła.

W świątyni o godz. 18.00 rozpocznie się koncert noworoczny. W tym roku najpiękniejsze kolędy wykona Ania Wyszkoni.

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019: SOSNOWIEC

6 stycznia Orszak rozpocznie się mszą świętą i wyruszy z czterech sosnowieckich parafii:

1) Zagórze Pariafia św. Floriana - msza o godz. 09:30,
2) Dańdówka Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Jacka - msza o godz. 09:30,
3) Zagórze Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej - msza o godz. 10:00,
4) Klimontów Pariafia Chrystusa Króla - msza o godz. 10:00.

Orszaki wyruszą z parafii p.w. św. Floriana, św. Jacka i Chrystusa Króla po zakończeniu mszy, a uczestnicy spotkają się na skrzyżowaniu przy centrum handlowym, znajdującym się przed rondem Jana Pawła II w Sosnowcu-Zagórzu. Z kolei uczestnicy mszy w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przejdą bezośrednio pod scenę zlokalizowaną obok barki na Placu Papieskim.