Czytasz: Orszaki Trzech Króli - zobacz mapkę
Dziś w całym kraju, ulicami wiosek, miast i miasteczek, przejdzie ponad 515 orszaków, z czego 38 w naszym województwie, m.in. w Katowicach, Chorzowie, Tychach, Cieszynie i Jaworznie.

 

Źródło http://orszak.org/ 

Orszaki trzech króli: Jasełka uliczne

Orszak Trzech Króli jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze-zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Inicjatorem i głównym organizatorem jasesłek w Polsce jest Fundacja Orszak Trzech Króli. 

Orszaki trzech króli: Scenariusz

Scenariusz zakłada przejście Orszaku wraz z Trzema Królami w drodze historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy, pasterze narodów, będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju.

- Zobaczą upadek pierwszych ludzi i odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, narodzonego w żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami - powiedziała Jolanta Skwarek, rzeczniczka prasowa Fundacji Orszak Trzech Króli.

fot. z archiwum organizatora

Pokój i Dobro

Dodała, że tegoroczne hasło przemarszu ''Pokój i Dobro'' nawiązuje do św. Franciszka z Asyżu-średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był także twórcą bożonarodzeniowej szopki.

Do opowieści o Bożym Narodzeniu zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek. Dlatego w orszaku biorą udział zwierzęta; w tym roku oprócz wielbłądów mają być także owce, kozy, alpaki czy lama.

PRZESŁANIE PAPIEŻA

Jolanta Skwarek powiedziała też, że tegoroczny scenariusz Orszaku czerpie z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice "Laudato si" zwraca uwagę na piękno stworzenia i wzywa do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.

Czytaj więcej