Czytasz: Orszak Trzech Króli 2017

Orszak Trzech Króli 2017

W Katowicach orszak przejdzie po raz szósty. Organizatorzy szacują, że weźmie w nim udział od 5 do 8 tys. ludzi.

Fundacja „Orszak Trzech Króli” jest inicjatorem i organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie. 6 stycznia w całym kraju, ulicami wiosek, miast i miasteczek, przejdzie ponad 550 orszaków. Wśród nich są także Katowice, w których impreza odbędzie się po raz szósty.

Orszak trzech króli 2017 w Katowicach - Program

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych o godz. 13:00 przed katowicką Katedrę Chrystusa Króla, gdzie kolorowe orszaki trzech króli prezentować będą kulturę Europy, Azji i Afryki. - Będą samuraje, chiński smok, afrykańskie bębny i rycerstwo chrześcijańskie. Przed wymarszem uczestników pobłogosławią księża biskupi - mówi nam Piotr Lebek, organizator orszaku w Katowicach.

 Zdjęcia z poprzednich edycji Orszaku Trzech Króli. Fot. z archiwum organizatora. 

O 13:30 orszak ruszy wzdłuż trasy: ul. Wita Stwosza, ul. Kochanowskiego, Rynek, al. Korfantego, al. Roździeńskiego i ul. Olimpijska. Podczas przemarszu odgrywane będą scenki jasełkowe.


- Hasłem tegorocznego orszaku jest „Pokój i Dobro”. Nawiązuje ono do papieskiej encykliki LAUDATO SI’. Scenki będą opowiadały o historii Stworzenia Świata i Narodzeniu Pana Jezusa - mówi organizator.

Scena finałowa rozegra się na parkingu pod NOSPRem. Będzie pokłon Świętej rodzinie, składanie darów i wspólne kolędowanie z kapelą góralską. - Nauczymy się też „śpiewać” kolędę w języku migowym – mówi Piotr Lebek.

W związku z rozpoczęciem roku jubileuszowego 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, w orszaku pójdzie także rtm. Krzysztof Banaś h. „Dołęga” w historycznym mundurze beliniaka. Będzie niósł w darze Dzieciątku Koronę Legionową - dar Ojca Świętego Jana Pawła II dla Jasnogórskiej Pani.

- Specjalnie dla uczestników Orszaku KZKGOP przygotowało bezpłatną linię autobusową na trasie NOSPR - Katedra - NOSPR. Autobusy będą kursowały przed i po Orszaku. Zachęcamy do pozostawienia samochodów na parkingu pod NOSPR - sugeruje organizator.

Organizatorzy przewidują, że udział w niej weźmie od 5 do 8 tys. ludzi.

 
święto trzech króli - Trochę historii

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim).

fot. z archiwum organizatora

Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi.

Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Czym są przedstawienia jasełkowe?

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji.

fot. z archiwum organizatora

W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu.

W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.


Źródło: orszak.org

Czytaj więcej