Czytasz: Orkiestra zagrała 25 raz
W województwie śląskim kwestowało 32 tysiące wolontariuszy. Największe finały zorganizowano w Rudzie Śląskiej i Sosnowcu.

Trwa liczenie środków zebranych w czasie niedzielnego finału. Jak wynika z raportów spływajacych do siedziby fundacji, jak dotąd wolontariusze zebrali 62 418 767 złotych. To niemal 520 złotych w każdej puszce.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

WOŚP, to nie tylko jednodniowy finał.

Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci z Tychów otrzymała od fundacji Jurka Owsiaka samochód, który ma ułatwić dojazd do pacjenta oraz jego transport na rehabilitację. Sfinansowany został ze środków zgromadzonych w ramach akcji 1%.


Pierwszy raz w historii WOŚP w województwie śląskim odbyły się dwa wydarzenia, które zasługują na miano finału wojewódzkiego. Koncerty na dużych scenach i plenerowe atrakcje przygotowano w Rudzie Śląskiej i Sosnowu. W warszawskiej siedzibie fundacji powiedziano nam, że oba wydarzenia są dla WOŚP równie ważne. Jednak to sosnowiecki finał można było obejrzeć w telewizji.

Nieoficjalnie mówi się o konflikcie wśród producentów ubiegłorocznego finału w Sosnowcu. Podobno miał być jeden finał w Rudzie Śląskiej. Ostatecznie są dwa. Mieszkańcy mówią, że Śląsk ma swoją imprezę w Rudzie, a Zagłębie w Sosnowcu. Organizatorzy obu akcji zgodnie podkreślają, że najważniejszy jest cel zbiórki i nie można mówić o jakiejkolwiek rywalizacji.

RUDA ŚLĄSKA

W tym roku w Rudzie Śląskiej mamy dwa sztaby, w których jest ponad 400 wolontariuszy. Na całym Śląsku mamy 140 sztabów i ponad 32 tysiące wolontariuszy. Z roku na rok jest coraz lepiej. Im bardziej chce się orkiestrze dopiec, tym ludzie na przekór dają więcej - ocenia Michał Zowada

Rudzki finał zorganizowano na terenie Muzeum PRL-u. Na scenie publiczność rozgrzewał Miuosh, Grubson, Lombard i Doktor Misio, a także kilkudziesięcioosobowa orkiestra dęta. Na podsumowanie zagrać miało Obershlesien, ale jej lider trafił do szpitala na kilka godzin przed rozpoczęcie rudzkiego finału.

To jest świetna inicjatywa, która jest trochę młodsza ode mnie. Całe życie pamiętam, że od małego moi rodzice mnie brali na te zbiórki. pokazywali mi, ze warto pomagać. Za małolata poznałem Jurka Owsiaka. Jest świetnym człowiekiem. Rzucanie kłód po nogi takim instytucjom i tworzenie takiego czarnego marketingu, który małolaty w internecie łapią i piszą bzdury są najgorszym rodzajem najpodlejszego ludzkiego zachowania. - dodaje Miuosh tuż po zejściu ze sceny.

Oprócz koncertów, można był zwiedzić Muzeum PRL-u, zobaczyć jedyną w Polsce replikę Forda GT 40 przemierzyć ośnieżone tereny quadem lub wdrapać się do jednego z kilkunastu wozów wojskowych, w tym czołgu.

Nie ma chyba żadnego szpitala w całej Polsce, który nie skorzystałby z pomocy WOŚP. Ta pomoc również trafiła do naszego szpitala na neonatologię. WOŚP przekazał sprzęt o wartości ponad 2 milionów złotych. To jest naprawdę ogromna pomoc. - Krzysztof Piecha, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta

SOSNOWIEC

Zabawa w Sosnowcu rozpoczęła się w hali sportowej, gdzie finał rozpoczynał się w tanecznych rytmach. Na miejscu stanęło największa w Polsce puszka WOŚP.  Do ponad dwumetrowej puszki mieszkańcy wrzucali swoje nazwiska wypisane na papierowych sercach. Powstała też karuzela, która jest symbolem tegorocznego finału WOŚP.

Plenerową część imprezy zorganizowano na Górce Środulskiej. Na sosnowieckiej scenie zagrali Mylovitz, Marcin Wyrostek i Grubson.

Orkiestra w Sosnowcu gra po raz 25. Po raz drugi z takim mega finałem. Za chwile Marcin Wyrostek, potem Grubson. Na koniec światełko do nieba. Sztuczne ognie, które pokażą gorące serca wszystkich mieszkańców Zagłębia i województwa śląskiego. Są dwa równe finały jeden w Sosnowcu, drugi w Rudzie Śląskiej, ale pamiętajmy także o kilkudziesięciu akcjach, które organizowane w całym województwie - dodaje prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

TYSIĄCE WOLONTARIUSZY NA KAŻDYM ROGU

Kwestę dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców Polski prowadzono dziś dosłownie wszędzie. Przed kościołami, w parkach, w galeriach handlowych. Angażowali się dorośli, młodzież i dzieci. Ratownicy WOPR zbiórkę prowadzili ze swoimi czteronożnymi towarzyszami. Psy rasy nowofunland pomagają w prowadzeniu akcji ratowniczych. Dziś z przyczepionymi puszkami wspierały zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W jednym z centrum handlowych zbiórkę prowadzili także blogerzy, którzy na dwa tygodnie zamieszkali na jego terenie.

Czytaj więcej