Czytasz: Orkan Grzegorz w Polsce. Druga ofiara śmiertelna (AKTUALIZACJA)

Orkan Grzegorz w Polsce. Druga ofiara śmiertelna (AKTUALIZACJA)

Od soboty strażacy interweniowali w Polsce 316 razy, kolejnych 1,2 tys. interwencji jest w toku.

Aktualizacja 14:20:

Dwie osoby zginęły, a sześć - w tym czterech strażaków - zostało rannych w wyniku przejścia przez Polskę cyklonu Grzegorz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dwie ofiary śmiertelne, sześciu rannych po wichurach

Fot: Żywiec 112, Zabrze dla Ciebie

Aktualizacja 12:10:

"TAURON Dystrybucja zanotował setki awarii: wyłączonych jest 3,5 tys. stacji transformatorowych i 25 linii wysokiego napięcia. Dotychczas spółka zarejestrowała ponad 2 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia i liczba ta rośnie" - czytamy w komunikacie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Śląskie: 25 tys. odbiorców bez prądu

Aktualizacja 10:50:

Jest druga ofiara śmiertelna po nocnych wichurach w województwie opolskim - poinformował w niedzielę PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Jak dodał, do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości Dobrzań Wielki.

Jak poinformował PAP oficer dyżurny KW PSP w Opolu, na osobowego volkswagena spadł konar kasztanowca, który przygniótł kierowcę - zginął na miejscu. Pasażer w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala.

Do godziny 9 rano strażacy przyjęli już ponad dwieście zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez wichurę. Wiatr uszkodził 16 budynków mieszkalnych i 14 gospodarczych. Straty ponieśli właściciele siedmiu zaparkowanych samochodów. W wielu miejscach województwa nie ma prądu. Według informacji strażaków, liczba zgłoszeń i interwencji rośnie z godziny na godzinę.

Ze względu na dużą liczbę połączeń czas oczekiwania na kontakt z konsultantem pogotowia energetycznego przekracza pół godziny. Wiatr uszkodził linie energetyczne w rejonie Opola, Brzegu i Nysy. Przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej są odczuwalne w części mieszkań stolicy regionu. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

edytor: Agata Zbieg

AKtualizacja 10:20:

Pociągi nie kursują na trasie Węgierska Górka - Żywiec oraz Ustroń – Goleszów. Koleje z torów usuwają połamane drzewa i konary.

CZYTAJ WIĘCEJ: Podbeskidzie bez pociągów. Drzewa blokują tory

Aktualizacja 09:50:

W Gdańsku zamknięto cmentarze i Park Oliwski

W niedzielę rano w woj. pomorskim pojawił się silny wiatr. Jak informują synoptycy, w porywach osiągać on może prędkość nawet 110 km/h. W Gdańsku, z obawy przed wiatrołomami, zamknięto wszystkie cmentarze oraz Park Oliwski. Podnosi się poziom wody w Zatoce Gdańskiej.

Wiatr i towarzyszący mu deszcz sprawiły, iż podniósł się poziom wody w Zatoce Gdańskiej. W gdańskim Porcie Północnym osiągnął on stan ostrzegawczy (550 cm), a prognozy mówią, że – ze względu na fakt, iż wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego, poziom wody może nadal wzrastać.

Także w nocy z niedzieli na poniedziałek zapowiadany jest deszcz i deszcz ze śniegiem. Nad morzem może nadal silnie wiać: wiatr ma osiągać w porywach prędkość do 100 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w rejonie Zatoki Gdańskiej.


Prędkość ponad 100 km na godzinę w porywach osiąga huraganowy wiatr wiejący w niedzielę w Tatrach. Ratownicy TOPR ogłosili drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. ORKAN GRZEGORZ W TATRACH - CZYTAJ WIĘCEJ


Silny wiatr uszkodził rurociąg w gazoporcie

Wichura uszkodziła rurociąg służący do opomiarowania zbiornika w terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował w niedzielę Gaz-System. Specjaliści przywracają obecnie sprawność instalacji.

"Nad ranem w niedzielę na terminalu LNG z powodu bardzo silnych wiatrów doszło do uszkodzenia suwnicy na dachu jednego ze zbiorników, która z kolei uszkodziła rurociąg służący do opomiarowania zbiornika" – poinformował w niedzielę w komunikacie rzecznik prasowy Gaz-Systemu Tomasz Pietrasieński. Jak podał, w wyniku tego "doszło do niewielkiego uwolnienia się gazu odparowanego do atmosfery".

Wcześniej pisaliśmy:

Z informacji przekazanych przez PSP wynika, że ofiara śmiertelna wichur to kierowca samochodu, który w niedzielę przed godz. 5 rano zginał w miejscowości Siemidarżno w pow. gryfickim w woj. zachodniopomorskim. 

 Gdzie jest orkan Grzegorz? MAPA - AKTUALNA

- W tej chwili jest ok. 1,2 interwencji, które są realizowane. To są zgłoszenia, gdzie są informacje o połamanych, powalonych drzewach (…), najwięcej - ok. 500 - w woj. dolnośląskim, 200 w woj. wielkopolskim, 170 w zachodniopomorskim i 120 w woj. lubuskim – poinformował PAP Frątczak. 

Z danych przekazanych przez straż pożarną wynika, że od soboty strażacy zakończyli 316 interwencji, w tym 246 w związku z usuwaniem połamanych i powalonych drzew. Najwięcej, 42 takie przypadki miały miejsce w woj. wielkopolskim, 35 w woj. pomorskim, po 24 w woj.: dolnośląskim i zachodniopomorskim. 

Pogoda 29 października - zobacz prognozę dla miast woj. śląskiego:

Strażacy podjęli ponadto 12 interwencji związanych z zabezpieczaniem budynków przed zalaniem w związku z podniesionym poziomem wód w niektórych rzekach w Polsce. W 58 przypadkach jednostki ratownicze wyjeżdżały do pompowań wody z piwnic zalanych budynków, najwięcej, 20-krotnie w woj. pomorskim, 10-krotnie w woj. zachodniopomorskim, 8-krotnie w woj. warmińsko-mazurskim. 

- Nie ma większych start, jeśli chodzi o budynki, w czterech wypadkach doszło do lekkich uszkodzeń na budynkach, zostały one zabezpieczone – zaznaczył rzecznik PSP. 

Według informacji RCB z godz. 8 najwięcej mieszkańców pozbawionych dostępu do elektryczności pozostaje w trzech województwach: lubuskim (94,5 tys.), wielkopolskim (40 tys.), a łódzkim (1,96 tys.). 

Orkan Grzegorz w Polsce

Nad województwem opolskim przechodzi orkan Grzegorz. Silnemu wiatrowi, który pojawił się w nocy z soboty na niedzielę towarzyszą opady deszczu. Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, w okolicach Nysy odcięto od energii 40 tysięcy mieszkańców. 

Ok. 200 zgłoszeń odebrała poznańska Państwowa Staż Pożarna w związku z wichurami, jakie od sobotniej nocy przechodzą nad regionem. Bez prądu w Wielkopolsce jest obecnie ok. 40 tys. odbiorców. Jak powiedział PAP w niedzielę rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt, najwięcej zgłoszeń PSP odebrała z terenu Poznania i powiatu poznańskiego, a także okolic Szamotuł, Ostrowa Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Czarnkowa. Jak mówił, najwięcej interwencji dotyczyło powalonych drzew i uszkodzonych dachów. Łącznie na terenie regionu bez prądu pozostaje ok. 40 tys. odbiorców. Mateusz Gościniak z Enei Operator powiedział, że bez dostępu do energii elektrycznej na obszarze obsługiwanym przez spółkę jest obecnie ok. 25 tys. odbiorców. 

Gdzie pojawi się orkan Grzegorz?

W niedzielę dla 10 województw nadal obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z silnymi wichurami. Są to woj.: zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, częściowo dolnośląskie oraz opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i pomorskie. Ostrzeżenia wygasają o różnych godzinach.

Gdzie jest orkan Grzegorz? Mapa

Czytaj więcej