Czytasz: Gdzie jest orkan Grzegorz? (AKTUALNA MAPA)
Wieje. I to mocno. Zobacz AKTUALNĄ MAPĘ.

Aktualizacja 14:20:

Dwie osoby zginęły, a sześć - w tym czterech strażaków - zostało rannych w wyniku przejścia przez Polskę cyklonu Grzegorz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dwie ofiary śmiertelne, sześciu rannych po wichurach

Fot: Żywiec 112, Zabrze dla Ciebie

Aktualizacja 12:10:

"TAURON Dystrybucja zanotował setki awarii: wyłączonych jest 3,5 tys. stacji transformatorowych i 25 linii wysokiego napięcia. Dotychczas spółka zarejestrowała ponad 2 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia i liczba ta rośnie" - czytamy w komunikacie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Śląskie: 25 tys. odbiorców bez prądu

AKtualizacja 10:20:

Jest druga ofiara śmiertelna po nocnych wichurach w województwie opolskim - poinformował w niedzielę PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Jak dodał, do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości Dobrzań Wielki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Orkan Grzegorz: Druga ofiara śmiertelna

Pociągi nie kursują na trasie Węgierska Górka - Żywiec oraz Ustroń – Goleszów. Koleje z torów usuwają połamane drzewa i konary.

CZYTAJ WIĘCEJ: Podbeskidzie bez pociągów. Drzewa blokują tory

Aktualizacja 10:00:

W Gdańsku zamknięto cmentarze i Park Oliwski. Silny wiatr uszkodził rurociąg w gazoporcie w Świnoujściu. ORKAN GRZEGORZ NA POMORZU - CZYTAJ WIĘCEJ

Prędkość ponad 100 km na godzinę w porywach osiąga huraganowy wiatr wiejący w niedzielę w Tatrach. Ratownicy TOPR ogłosili drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. ORKAN GRZEGORZ W TATRACH - CZYTAJ WIĘCEJ

Gdzie jest orkan Grzegorz? Mapa

Orkan Grzegorz w woj. śląskim - po ulewie w Zabrzu:

fot. Facebook/Zabrze dla każdego (Madeleine Wingates/Rafał Poloczek)

Aktualizacja 09:50:

Rzeki Biała w Bielsku-Białej oraz Koszarawa w Pewli Małej przekroczyły poziomy ostrzegawcze po intensywnych opadach deszczu w nocy z soboty na niedzielę na Podbeskidziu. W wyższych partiach Beskidów pada śnieg.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rzeki na Podbeskidziu przekroczyły stany ostrzegawcze

Aktualizacja 09:00:

Z danych przekazanych przez straż pożarną wynika, że od soboty strażacy zakończyli 316 interwencji, w tym 246 w związku z usuwaniem połamanych i powalonych drzew.

Z informacji przekazanych przez PSP wynika, że ofiara śmiertelna wichur to kierowca samochodu, który w niedzielę przed godz. 5 rano zginał w miejscowości Siemidarżno w pow. gryfickim w woj. zachodniopomorskim. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Orkan Grzegorz w Polsce. Jest ofiara śmiertelna

Aktualizacja 08:40:

Do godz. 8:00 Państwowa Straż Pożarna przyjęła 1200 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Woj. dolnośląskie - 500, wielkopolskie - 200, zachodniopomorskie - 170, lubuskie - 120.

Mocno wieje na Dolnym Śląsku - Legnica 97 km/h, Wrocław 115 km/h. Na pozostałym obszarze porywy wiatru wynoszą 75 km/h.

W wielkopolskim 40 tys. odbiorców bez prądu, ruch kolejowy i lotniczy bez zakłóceń. W dolnośląskim problemy w transporcie kolejowym.

Aktualizacja 07:40:

Orkan Grzegorz już w Polsce! Najsilniejsze porywy wiatru odnotowano w zachodniopomorskim. Wiatr osiągnął w porywie prędkość 86 km/h w Świnoujściu i 83 km/h w Szczecinie. Wzrost prędkości wiatru spodziewany jest w niedzielę na terenie całej zachodniej Polski.

1 osoba nie żyje, ponad 120 wyjazdów strażaków od północy w woj. zachodniopomorskim - taki jest pierwszy bilans skutków orkanu Grzegorz, który właśnie zmierza w kierunku Wrocławia. Wydano już stosowne ostrzeżenia.

Orkan Grzegorz mapa - stan na godz. 5:40

 

źródło: Kachelmannwetter.com

Wcześniej pisaliśmy:

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem. W weekend w Polsce ma wiać nawet do 140 km/h (wysoko w górach). Ponadto w górach pojawią się zamiecie i zawieje śnieżne. Nad Polskę nadciąga orkan Grzegorz.

W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla 11 województw z powodu bardzo silnego wiatru. W pięciu województwach obowiązują alerty trzeciego i drugiego w zw. ze wzrostem stanu wód.

Ostrzeżenia przed wiatrem dotyczą województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Orkan Grzegorz mapa meteo.pl

W województwach tych prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości ok. 40 km/h, który w porywach może osiągać do 100-115 km/h. Na południu kraju, wysoko w górach siła wiatru może wynieść nawet 140 km/h.

Według prognoz orkan Grzegorz najsilniejszy będzie w niedzielę. Mapa powyżej przedstawia średnią prędkość i kierunku wiatru modelu UM na godzinę 10:00 CET w dniu 29 października.

Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW

Ponadto IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Na tych terenach spodziewany jest wzrost poziomu wód powyżej stanów alarmowych w związku ze sztormowym wiatrem prognozowanym na wybrzeżu. Z kolei zagrożenie hydrologiczne drugiego stopnia obowiązuje na Śląsku i w Małopolsce.

Orkan Ksawery w Polsce! Prędkość wiatru do 150 km/h!

Pogoda w sobotę 28 października

W sobotę w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi opadami deszczu. W województwie pomorskim prognozowana wysokość opadów do 15 mm. W górach opady deszczu ze śniegiem, a powyżej 1200 m n.p.m. śniegu. Na szczytach Karpat przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 6 st., 7 st. na wschodzie i w rejonach podgórskich do 8 st., 11 st. na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem okresami bardzo silny do 55 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Wiatr w porywach osiągać może do 65 km/h, a w zachodniej połowie kraju do 75 km/h a nad morzem do 100 km/h. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 90 km/h, północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Śląsk po przejściu orkanu Ksawery:

 

Pogoda w niedzielę 29 października

W niedzielę zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu, a miejscami na Pomorzu także deszczu ze śniegiem. Lokalnie możliwe burze. Na wschodzie i południu prognozowana wysokość opadów do 25 mm. Wysoko w górach i miejscami na terenach podgórskich Karpat opady śniegu. Na szczytach Karpat prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 25 cm. Temperatura maksymalna od 6 do 10 st., w rejonach podgórskich Karpat około 3 st. Wiatr dość silny i silny do 45 km/h, nad morzem okresami bardzo silny, do 55 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wiatr w porywach od 60 km/h na północnym wschodzie, do 100 km/h w zachodniej połowie kraju oraz nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 130 km/h, północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

Orkan Grzegorz mapa:

Orkan Grzegorz w Polsce

IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych w najbliższych dniach. Orkan Grzegorz, który zbliża się do Polski może łamać drzewa, wyrywać je z korzeniami, zrywać dachy, a także uszkadzać linie energetyczne. IMGW wydało komunikat drugiego stopnia, co w praktyce oznacza wystąpienie niebezpiecznych zjawisk, które mogą powodować duże straty materialne i zagrożenie życia.

Orkan Grzegorz może wyrządzić podobne szkody, co siejący spustoszenie w październiku orkan Ksawery. Ksawery doprowadził do poważnych strat. Straż pożarna interweniowała setki razy z powodu powalonych drzew czy uszkodzonych budynków. Wystąpiły także problemy z dostawą energii elektrycznej oraz opóźnienia transportowe.

Kiedy orkan Grzegorz przyjdzie do Polski?

Ostrzeżenie IMGW przed orkanem Grzegorz obowiązuje od piątku, 27.10, od godz. 19:30. Silny i bardzo silny, porywisty wiatr ma utrzymywać się w sobotę, niedzielę i poniedziałek.

Gdzie jest orkan Grzegorz? Mapa

Jak się przygotować na orkan Grzegorz?

Silny wiatr, jaki przyniesie ze sobą orkan Grzegorz, może być szczególnie niebezpieczny w zachodniej i północnej części kraju. Mieszkańcy tych województw powinni zrobić kilka rzeczy przed wyjściem z domów. Jak przygotować się na orkan Grzegorz?

Podstawa to uprzątnięcie z ogrodów i balkonów przedmiotów, które może porwać orkan Grzegorz - doniczek, narzędzi, worków z segregowanymi odpadami, zabawek dla psów, prania itp. Właściciele knajpek z kolei muszą schować meble ogrodowe sprzed lokali.

Warto też zwrócić uwagę na to, gdzie parkujemy - najlepiej unikać miejsc pod drzewami. Silny wiatr wiejący podczas orkanu Grzegorz może połamać gałęzie, a nawet drzewa, które mogą spaść na zaparkowane samochody.

Orkan Grzegorz MAPA - Polscy Łowcy Burz ostrzegają:

 

Czytaj więcej