Czytasz: Opowiedzą trudną historię Śląska. Pomoże Kałuża

Opowiedzą trudną historię Śląska. Pomoże Kałuża

Wojewoda, marszałek i wicemarszałek chcą "przywrócenia zbiorowej pamięci losów powstańców śląskich". Jakiej?

Szczegóły obchodów setnej rocznicy kolejnych Powstań Śląskich mają zostać ujawnione za trzy tygodnie. Dzisiaj w Gmachu Sejmu Śląskiego wojewoda Jarosław Wieczorek razem z marszałkiem Jakubem Chełstowskim podpisali deklarację ścisłej współpracy przy organizacji wydarzeń rocznicowych przez kolejne cztery lata. Sygnatariuszem porozumienia jest także Wojciech Kałuża.

- Cieszę się, że udało nam się wypracować formę wieloletniej współpracy - mówił marszałek Jakub Chełstowski. - Przed nami cała agenda wydarzeń w dobrym kompromisie ze stroną rządową. To kamień milowy w obchodach Powstań Śląskich. Będziemy celebrować godnie tę ważną dla całego regionu rocznicę

- Przed nami wyjątkowe lata dla naszego regionu. Będziemy upamiętniać w sposób szczególny i godny I powstanie, II powstanie, III powstanie, jak również powrót części Górnego Śląska do macierzy w czerwcu 1922 roku. W ramach tych 4 lat zawiązujemy z panem marszałkiem współpracę. Abyśmy wspólnie jako mieszkańcy całego naszego regionu mogli celebrować i w sposób uroczysty pielęgnować naszą historię - powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek.

Trzecim sygnatariuszem dokumentu jest wicemarszałek Wojciech Kałuża.

- Jestem przekonany, że wspólnie ze stroną rządową będziemy w stanie w sposób sprawny i godny uczcić wszystkie rocznice - powiedział Wojciech Kałuża.

Jak czytam w dokumencie, porozumienie zostaje zawarte celem realizacji przedsięwzięć "upamiętniających trzykrotne zbrojne wystąpienia polskiej ludności Górnego Śląska przeciw Niemcom, a także powrót części Górnego Śląska do Macierzy". Wojewoda oraz marszałek będą działać na rzecz "przywrócenia zbiorowej pamięci losów powstańców śląskich oraz godnego celebrowania setnych rocznic jednych z najważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu i naszej Ojczyzny".

W czasie podpisania porozumienia był obecny wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Podkreślał, że dokument jest przełomowy w dotychczasowej współpracy rządu i samorządu.

- Wasze administracje bedą wspólnie przygotowywać ten wyjątkowy czas dla naszego regionu. Jego walory będziemy pokazywać akcentując to, co jest inne w naszej drodze do polskości. Chcemy pokazać innym regioniom Polski, jakie poświecenie i deteminacja była tu na naszych ziemiach, żeby wrócić po kilkuset latach do macierzy. To także sygnał do kojarzenia się wokół przedsięwzięcia. Wspólnego skupienia się na promocji województwa śląskiego - mówił Grzegorz Tobiszowski.

 

Czytaj więcej