Czytasz: Operacja zaćmy w Polsce czy w Czechach?

Operacja zaćmy w Polsce czy w Czechach?

Jest więcej pieniędzy na operacje zaćmy. Czy kolejki znikną?

24 tysiące operacji zaćmy więcej ma w tym roku sfinansować NFZ – poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zwiększając budżet NFZ na ten cel o ponad 57 mln złotych. Do woj. śląskiego trafi 8,7 milionów złotych, co pozwoli wykonać ok. 3 tys. 900 operacji więcej. 

- To pozwoli skrócić czas oczekiwania na operację zaćmy w naszym regionie. Teraz czeka się na nią średnio ok. 18 miesięcy. W Szpitalu Ceglana w Katowicach - około 14. Dobra decyzja, ale to nadal kropla w morzu potrzeb, zwłaszcza że to choroba w większości przypadków związana z wiekiem, a osób starszych przybywa - przyznaje dr hab. n. med. Katarzyna Michalska-Małecka, okulistka z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Szpital Ceglana w Katowicach, ekspert map potrzeb zdrowotnych.

CZYM JEST ZAĆMA?

Zaćma to stopniowe, bezbolesne mętnienie soczewek w naszych oczach, powodujące pogarszanie się widzenia zarówno do bliży, jak i do dali, którego nie daje się poprawić za pomocą okularów.  Nieleczone operacyjnie może prowadzić do utraty możliwości widzenia.

Leczenie zaćmy to jedno z większych zwycięstw nowoczesnej medycyny, bo po krótkiej i bezbolesnej operacji pacjenci znów mogą widzieć, a niektórzy nawet całkowicie obyć się bez okularów.

- Prognozy epidemiologiczne przewidują, że w 2050 roku o 48 proc. wzrośnie u nas, na Śląsku, liczba osób w wieku 60 plus, a o 70 proc. osób w wieku 65 plus. Zwiększy się więc liczba tych, u których będzie mogło dojść do zmętnienia soczewki - wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Michalska-Małecka.

Na zaćmę choruje ponad milion Polaków. Z danych Fundacji Watch Health Care wynika, że w Polsce na operację zaćmy oczekiwało pod koniec 2016 roku ponad pół miliona pacjentów, a średni czas oczekiwania wynosił 450 dni.  Liczba nowych pacjentów rocznie kierowanych w Polsce na operację usunięcia zaćmy to 265 tysięcy.

 - Mamy w kraju doskonale wykształconą kadrę i sprzęt, gdyby środków na ten cel było więcej, kolejki można by znacznie skrócić. Tylko w woj. śląskim liczba pacjentów wpisanych na rok 2015 na listę oczekujących wynosiła ponad 47 tysięcy. Zrealizowano ok. 31 tysięcy świadczeń - przyznaje dr hab. n. med. Katarzyna Michalska-Małecka.

Tymczasem na kolejkach do leczenia zaćmy w Polsce zyskują zagraniczne kliniki.

Po wejściu w życie tzw. dyrektywy transgranicznej pacjenci w Polsce zaczęli bowiem masowo operować zaćmę za granicą. Trudno się dziwić, gdy w Czechach czeka się na zabieg ok. 14 dni. Przepisy europejskie dają możliwość wykonania takich zabiegów w innym kraju UE. Po zapłaceniu rachunku można się zwrócić do NFZ o zwrot kosztów. Fundusz ma wówczas obowiązek zrefundować zabieg w kwocie, jaką zapłaciłby świadczeniodawcy w Polsce. Jest wielu pośredników, którzy za opłatą zajmują się formalnościami, a nawet dowozem na zabieg.

W 2015 roku na ogólną liczbę 4 872 wniosków o zwrot kosztów, 3 133 dotyczyło właśnie operacji usunięcia zaćmy.

W ramach opieki transgranicznej po złożeniu wniosku do Narodowego Funduszu Zdrowia pacjent może odzyskać około 2 100 zł. Zwrot dokonywany jest po zabiegu, na podstawie rachunku za zabieg i jego opisu medycznego. Resztę kwoty w zależności od rodzaju soczewki oraz ceny konkretnych usług towarzyszących wyjazdowi dopłaca pacjent.

 

W CZECHACH MOŻNA, W POLSCE NIE

NFZ pokrywa koszt standardowej soczewki.  Paradoksem jest fakt, że polski pacjent nie może dopłacić w Polsce w publicznej służbie zdrowia do soczewek torycznych czy multifokalnych. Gdyby miał taką możliwość, często po operacji usunięcia zaćmy nie musiałby już nosić okularów, głównie do bliży.

Soczewki toryczne stosuje się w celu korekcji astygmatyzmu, multifokalne do widzenia do dali i bliży.

Podczas operacji usunięcia zaćmy może je założyć prywatnie, ale wtedy musi zapłacić pełną kwotę, bo NFZ nie zwróci mu nawet za soczewkę standardową.

Co innego, gdy wyjedzie za granicę. Po złożeniu wniosku do NFZ, pacjent może odzyskać wspomniane 2 100 zł i dopłacić do lepszej soczewki.

Ceny za usunięcie zaćmy w Czechach nie przekraczają zwykle 2 500 zł, natomiast w Niemczech jest to koszt wyższy, można jednak znaleźć ośrodki wykonujące zabiegi za ok. 3 000 zł.

Czytaj więcej