Czytasz: Olimpiady Specjalne gościły na Śląskim

Olimpiady Specjalne gościły na Śląskim

Za nami niezwykłe święto sportu, czyli XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice – Chorzów - Mikołów 2018.

Ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną przez trzy dni konkurowało w 11 dyscyplinach. Igrzyska odbyły się również na Stadionie Śląskim.

XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbyły się w dniach 10-12 czerwca na kilku obiektach w Katowicach, Chorzowie oraz Mikołowie. Na Stadionie Śląskim rozgrywane były następujące dyscypliny: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, trójbój siłowy oraz bocce. Zmagania zawodników wspierała m.in. Ambasadorka Igrzysk Weronika Nowakowska, polska biathlonistka, medalistka mistrzostw świata, olimpijka z Vancouver, Soczi i Pjongczangu.

Uroczyste zamknięcie zawodów odbyło się we wtorek na Stadionie Śląskim. Ceremonii towarzyszyły występy muzyczne i artystyczne oraz podziękowania kierowane do organizatorów, wolontariuszy, trenerów, a przede wszystkim zawodników za ich sportową walkę i niesamowite emocje.

- Przez ostatnie trzy dni pokazaliście całemu światu, że determinacja towarzyszy Wam codziennie. Dziękuję i proszę o jeszcze. Grajmy razem do końca świata i o jeden dzień dłużej - podsumowała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Po wyniesieniu flagi Olimpiad Specjalnych i zgaszeniu znicza olimpijskiego, Krzysztof Klimosz, prezes spółki Stadion Śląski uroczyście zamknął  XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

- Ogromne gratulacje dla wszystkich olimpijczyków za ich wysiłek. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego niezwykłego święta sportu. Do zobaczenia na następnych Igrzyskach - dodał prezes Klimosz.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Czytaj więcej