Czytasz: Ojciec Ślązak sadzi drzewa

Ojciec Ślązak sadzi drzewa

02:00
Po Matkach Polkach na wyrębie przyszła pora na ojców. Co robi Ojciec Polak? Sadzi drzewa.

W Parku Śląskim przybyło 10 buków. Jarosław Makowski nie kryje, że inspiracją do niedzielnej akcji była inicjatywa kobiet z Krakowa. Matki Polki na wyrębie protestowały karmiąc swoje dzieci na pniach ściętych drzew. Ojciec Polak ma drzewa sadzić.

- Mam nadzieję, że inni ojcowie wezmą sobie do serca tą starą triadę. Żeby być prawdziwym meżczyzną trzeba zrobić w życiu trzy rzeczy: wybudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo - mówi Jarosław Makowski

MATKI POLKI NA WYRĘBIE

- W pierwszym performance było 10 matek. Potem zdjęcie w internecie zobaczyło ponad 200 tysięcy osób. Myślę, że jest to siła - mówi Anna Grajewska

Michał Łuczak jest autorem zdjęć katowickiej akcji Matki Polki. Przyznaje, że jedno drzewko nie zmieni ekosystemu. Jednak jest już symbolem.

- Jeżeli tych symboli będzie bardzo dużo, to już zrobimy jakąś różnicę - mówi Michał Łuczak

Ojciec Ślązak sadzi drzewa
Po Matkach Polkach na wyrębie przyszła pora na ojców. Co robi Ojciec Polak? Sadzi drzewa.

Matki Polki dumne z Ojców

Inicjatywa zapoczątkowana na Śląsku ma objąć swoim zasięgiem cały kraj. Dla Jarosława Makowskiego, to dowód na to, że także w Katowicach dzieją się rzeczy ważne i potrzebne.

- Z jednej strony jesteśmy przeciwko obecnej ustawie i temu co się dzieje. Z drugiej strony, żeby w jakikolwiek sposób złagodzić skutki, jedynym wyjściem jest sadzenie drzew - mówi Anna Grajewska

W akcji Ojciec Polak sadzi drzewa, panom pomagali ich synowie i córki. Zanim zasadzone buki zrównają się z otaczającymi je potężnymi drzewami, minie 50-60 lat. Jarosław Makowski ma nadzieję, że dzieci będą z dumą przyjeżdżały w miejsca, gdzie razem z ojcami wkopali dziś sadzonki.

Anna Grajewska jest przekonana, że oddolny ruch obrony środowiska będzie rósł w siłę i doprowadzi do realizacji założonych celów. Jakie to cele? Dymisja ministra Szyszki oraz zmiana obecnej ustawy.

Czytaj więcej