Czytasz: Ojciec Polak sadzi drzewo
Matki Polki karmiły na wyrębie, teraz czas na ojców. Zasadzą drzewa w Parku Śląskim.

Zbudować dom, spłodzić syna i zasadzić drzewo. Już w niedzielę, panowie będą mieli okazję zrealizować jeden z trzech filarów męskości.

- Zasadzimy 10 buków. Do tego ogrodnicy dadzą nam instrukcję obsługi sadzenia drzewa. Powiedzą, jak to zrobić, by zasadzić dobrze. Tak, żeby drzewo miało wystarczająco dużo miejsca – tłumaczy Jarosław Makowski, szef projektu „Ojciec Polak sadzi drzewo”.

Manifest ojców

Dalej, czytamy w Manifeście ojców: „Musimy pamiętać, że tak, jak nie można bez opamiętania wycinać drzew, tak i sadzenie ich wymaga zgód i profesjonalnej wiedzy”.

Matki Polki na wyrębie. Fot: Tomasz Wiech
Matki Polki na wyrębie. Fot: Tomasz Wiech

Akcja odbędzie się w Parku Śląskim i jest pokłosiem wydarzenia, które nazwano „Matki Polki na wyrębie”. Na ten pomysł wpadła Cecylia Malik, artystka i performerka, autorka książki „365 drzew”. Powstał nieformalny ruch obywatelski, który ma chronić polską przyrodę. Członkowie domagają się zmiany obecnej ustawy zezwalającej na niekontrolowaną wycinkę drzew, jak również dymisji Ministra środowiska Jana Szyszki. W tej sprawie zaapelują do premier Beaty Szydło oraz pary prezydenckiej Andrzeja i Agaty Dudów. Rządzący otrzymają oprawioną fotografię z akcji w Krakowie oraz manifest z postulatami.

Karmiły w Katowicach i Bytomiu

Najpierw w Krakowie, a potem w wielu innych polskich miastach, matki usiadły na pniach ściętych drzew i zaczęły karmić piersią swoje dzieci. Były w Warszawie, Białymstoku, ale też w Bytomiu i Katowicach-Giszowcu. Na Śląsku karmiły w niedzielę, ale Facebook usunął fanpage tej inicjatywy. Zostały zdjęcia.

Akcja w Katowicach-Giszowcu. Fot: Michał Łuczak
Akcja w Katowicach-Giszowcu. Fot: Michał Łuczak

W ten sposób chciały zaprotestować przeciwko masowej wycince drzew w naszym kraju. Matki karmiły na pustych placach, które kiedyś były parkami czy lasami, a ojcowie będą drzewa sadzić.

W swoim Manifeście, który dostępny jest na Facebooku, zachęcają do dzielenia się na profilu - Ojciec Polak sadzi drzewa - zdjęciami z nowo posadzonymi drzewami. Najlepiej w towarzystwie dzieci, synów i córek. "Naszej planety nie dziedziczymy po naszych o Ojcach i Matkach, ale pożyczamy ją od naszych Synów i Córek.”

Ojcowie spotkają się w niedzielę o godz. 14 pod Żyrafą w Parku Śląskim. Swój przyjazd zapowiedziała też Cecylia Malik. Każdy może przyjść, nie tylko sadzić, ale i kibicować. A potem poszukać miejsc w swoim mieście czy ogrodzie, żeby mądrze posadzić drzewo.

PS A 21 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi, Park Śląski organizuje akcję sadzenia roślin oraz sprzątanie parku. Mniejsze dzieci będą obsadzać klomby z kwiatami, a młodzież sadzić buki i graby.

Czytaj więcej