Czytasz: Ogromny transparent zawisł na szpitalu!

Ogromny transparent zawisł na szpitalu!

Wielki, zajmujący trzy kondygnacje transparent wisi na elewacji szpitala w Pszczynie. O co chodzi?

- Decyzją NFZ szpital zostanie zamknięty 30 czerwca - brońmy go! - taki napis zawisł na szpitalu w Pszczynie.

Jest ogromny, rzuca się w oczy nie tylko przechodniom, ale i kierowcom, jadącym od Goczałkowic czy Wisły w stronę centrum miasta. Baner zawiesiła tu w czwartek spółka Centrum Dializa, która jeszcze do końca czerwca prowadzi szpital.

Jak mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy spółki, transparent ma spełniać funkcję informacyjną.

- Chcieliśmy powiadomić mieszkańców, że szpital zostanie zamknięty – mówi.

Jajszczok dodaje, że spółka będzie się starać o utrzymanie szpitala, ale jak zaznacza, umowa przez NFZ została wypowiedziana skutecznie.

- Potrzebna jest wola ze strony NFZ – sumuje.

Dializa szpitalem kierować ma tylko do końca czerwca. NFZ wypowiedział spółce umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Przypomnijmy: szpital został zamknięty, bo pacjenci byli leczeni w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Kontrole NFZ wykazywały m.in. brak odpowiedniej obsady lekarskiej i pielęgniarskiej oraz aktualnych badań technicznych sprzętu medycznego, a nawet atrapy zamiast sprzętu. Kary nałożone na spółkę nic nie dawały, pacjenci nadal cały czas byli leczeni w koszmarnych warunkach.

Jeszcze przed świętami wielkanocnymi personel szpital otrzymał wypowiedzenia.

Szpital wysłał też pisma do Śląskiego Oddziału NFZ i Urzędu Wojewódzkiego z informacją, że w najbliższych tygodniach mogą następować przerwy w pracy wszystkich oddziałów szpitala. Pracownicy rozpoczną bowiem wybieranie należnych im urlopów wypoczynkowych.

Wkrótce pierwsze kłopoty dotkną też pacjentów poradni przyszpitalnych. W związku z procesem likwidacji szpitala wstrzymane zostaną zapisy do lekarzy, a pacjenci, którzy mają zaplanowaną wizytę u specjalisty po 30 czerwca br. będą najprawdopodobniej musieli ponownie zapisać się w innych poradniach.

Szpital w rękach powiatu

O cesję kontraktu zabiega teraz powiat pszczyński. Paweł Sadza starosta pszczyński mówi, że powiat jest gotowy na przejęcie szpitala. Również ministerstwo zdrowia uważa, że taka cesja jest możliwa. Starostwo chce, żeby pacjenci uniknęli tułaczki po innych placówkach. Wszyscy czekają teraz na decyzję NFZ, jeżeli starostwo nie przejmie szpitala, mieszkańcy powiatu będę się leczyć w Bielsku-Białej, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Tychach i Mikołowie.

Akacja "Ratujmy nasz szpital"

W poniedziałek 16 kwietnia o godzinie 16.30 przed budynkiem szpitala od strony Palais odbędzie się pikieta. Zorganizowała ją pszczyńska radna Marcelina Leki, która również chce pomóc w przejęciu szpitala przez starostwo. Radna będzie zbierać podpisy wśród mieszkańców, które następnie zostaną przekazane do dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ Jerzego Szafranowicza. Mają być one wyrazem poparcia dla starostwa.

Czytaj więcej