Czytasz: Jak przebiegają prace przy budowie centrum przesiadkowego ?

Jak przebiegają prace przy budowie centrum przesiadkowego ?

Centrum przesiadkowe w Ligocie jest jednym z trzech, które wybudowane zostaną w Katowicach. To w Ligocie ma zostać oddane do użytku najwcześniej. W 2018 roku.

Budowa węzła przesiadkowego w Ligocie przebiega zgodnie z planem. To jeden z trzech, jakie powstaną w mieście.

- Roboty ruszyły i na razie wszystko idzie zgodnie z planem – mówi Ewa Biskupska, rzeczniczka katowickiego magistratu.

Węzły przesiadkowe w dzielnicach Brynów, Ligota i Zawodzie mają wspólnie tworzyć Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Projekt ma ograniczyć liczbę aut na drogach oraz wyeliminować korki. Katowice dostały 120 mln zł z unijnych funduszy. Po budowie węzłów, ruch w 300-tysięcznej stolicy województwa ma znacznie się zmienić.

Szybciej do centrum Katowic 

Jak podkreślał przed rozpoczęciem inwestycji prezydent Katowic Marcin Krupa, dzięki budowie centrów przesiadkowych katowiczanie będą mogli szybciej dostać się do centrum miasta. Ponadto prezydent ma nadzieję, że węzły przesiadkowe zachęcą katowiczan do korzystania z komunikacji miejskiej.

Węzeł przesiadkowy to miejsce, dzięki któremu kierowcy będą mogli zaparkować i przesiąść się do tramwaju, autobusu lub pociągu.

110 miejsc parkingowych i urzędomat


Przypomnijmy: węzeł w Ligocie ma powstać w pobliżu dworca PKP, przy głównym szlaku kolejowym, łączącym Katowice z Tychami i Bielskiem-Białą. Inwestycja to 110 naziemnych miejsc parkingowych oraz strefa dla podróżnych, a w niej zadaszone perony autobusowe, miejsca oczekiwania, tablice z informacjami dla pasażerów i „urzędomat”, w którym samodzielnie będzie można załatwić wybrane sprawy urzędowe.


Do dyspozycji mieszkańców będzie też strefa Kiss&Ride, gdzie będzie można za darmo wjechać samochodem na maksymalnie trzy minuty, by np. wysadzić lub odebrać pasażera. Przy węźle powstanie również miejsce postoju dla taksówek oraz zielony skwer.


Centrum w Ligocie ma zacząć działać w 2018 r., wspólnie z węzłami w dzielnicach Zawodzie i Brynów.

Czytaj więcej