Czytasz: Dali na fol! Odrodzony Oberschlesien

Dali na fol! Odrodzony Oberschlesien

Pierwszy koncert Oberschlesien w nowym składzie 13 października w Centrum Kultury w Chorzowie.

Po kilkumiesięcznej przerwie na scenę wraca zespół Oberschlesien. Pomysłodawca i założyciel zespołu, Marcel Różanka, przedstawia zupełnie nowy skład grupy i zapowiada powrót do korzeni zespołu, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej.

- Kiedy marzyłem o założeniu zespołu Oberschlesien, jeszcze na długo zanim zacząłem szukać muzyków do tego pomysłu, jedno mi przyświecało, było dla mnie jasne i niepodważalne - mój zespol ma grać po Śląsku i z szacunkiem do tożsamości Śląskiej w wszystkich aspektach z tym związanych - mówi Marcel.

- Każdemu, kogo zapraszałem do zespołu, to mówiłem i musiał to akceptować. Muszę powiedzieć, że do pewnego momentu istnienia zespołu się to udawało... niestety do czasu, aż zmęczenie materiału i narastająca odmienna wizja zespołu uniemożliwiły dalszą współpracę' 'Niestety nasze drogi się rozeszły i moim zdaniem, zadziałało to jak odrodzenie a zarazem wręcz objawienie Oberschlesien, ponieważ mogłem powrócić do korzeni i odnowić a zarazem poprawić niektóre rzeczy na lepsze - dodaje.

Zmiany na lepsze?

Ciężkie gitarowe brzmienie, wzbogacone przemyślaną, nowoczesną elektroniką, koncerty, które można określić niemalże jako teatralne show i prawdziwe, skłaniające do refleksji, teksty w języku śląskim, sprawiają, że Oberschlesien ma ogromne grono oddanych fanów, którzy z niecierpliwoscią czekają na powrót na scenę i nowe kompozycje. Marcel Różanka zapowiada jednak pewne zmiany - jak sam twierdzi - na lepsze.

- Po tej rewolucji nowy skład zespołu zbudowałem z całkowicie świeżej młodej krwi, ale nie do końca - powrócił Mateusz Buhl - mój pierwszy klawiszowiec, z którym zakładałem zespół i z którym stworzyłem wiele naszych utworów. Jeśli chodzi o dalsze zmiany to na pewno zmieni się nieco formuła brzmieniowa - chcę jej nadać bardziej nowoczesnej konwencji. Oczywiście będzie dalej industrialnie, tylko mocniej. Po raz pierwszy w historii, zespół będzie miał teraz dwóch wokalistów, pojawią się elementy rapu i nie tylko - mówi Różanka.

Ważnym elementem Oberchlesien jest image, a także oprawa sceniczna koncertów i tutaj także Marcel zapowiada pewne zmiany - Nasza stylizacja i sceniczność też ulegnie metamorfozie... nie będzie już tylko czarno-biało albo czarno-srebrno, pojawią się inne barwy - złoto, miedź, rdza, kolor żółty i wiele innych.

Pierwszy koncert w Chorzowie

Pierwszy koncert Oberschlesien w nowym składzie, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy nowe utwory, jak również najbardziej rozpoznawalne kompozycje zespołu, odbędzie się 13 października w Centrum Kultury w Chorzowie.

- Jeżeli szukacie fest mocy, radości i oczywiście niezapomnianego show to zapraszam na nasze koncerty. Nie zawiedziecie się na pewno. JADYMY DURCH - DALI NA FOL! Jak my to godomy - do zaś! - mówi Marcel.

Obecnie grupa pracuje nad nowymi utworami, pod czujnym okiem niezwykle utalentowanego producenta i realizatora Jarka Toifl (producenta określanej przez wielu fanow zespołu jako kultowej - debiutanckiej płyty Oberschlesien I) i planuje trasę koncertową.

Foto: Magdalena Lubecka

Czytaj więcej