Czytasz: Nasze korki rozładuje... rzeka? Mercik: oto wodny kręgosłup Śląska!

Nasze korki rozładuje... rzeka? Mercik: oto wodny kręgosłup Śląska!

02:19
Kanał gliwicki ma stać się impulsem do rozwoju gospodarki i turystyki.

Na pokładzie zabytkowego statku Fokstrot rejsem po Kanale Gliwickim marszałek Henryk Mercik zainaugurował obchody Roku Odry. Na razie ten „odcinek Odry” nie jest zbytnio eksploatowany. Wkrótce ma się to zmienić.

- Odra jest kręgosłupem zachodniej części Polski i wodnym kręgosłupem Śląska, to element naszego dziedzictwa materialnego i niematerialnego. To również znakomity i gotowy produkt turystyczny. Wiele zależy od samorządowców. Cieszę się, że samorządowcy województw odrzańskich powoli to dostrzegają, czego efektem jest właśnie wspólne ogłoszenie roku 2018 Rokiem Odry - mówił Henryk Mercik.

Odra ma też ogromny potencjał gospodarczy. Już teraz jest gotowy do spławiania barek z węglem. Jednak przy odpowiednich inwestycjach kanałem gliwickim można byłoby odciążyć ruch drogowy. W planach jest stworzenie kanału śląskiego, który połączyłby Odrę i Wisłę.

- Odra była drogą transportową, a transport rzeczny jest według mnie najbardziej ekonomiczną i ekologiczną jego formą, szczególnie w odniesieniu do dóbr wielkogabarytowych. Ten, kto ma rzekę, ten ma drogę. Chcemy, żeby Odra wróciła jako element naszej gospodarki i jedno z jej kół zamachowych – podsumował Henryk Mercik.

Czytaj więcej