Czytasz: Odjazdy 2017: Znamy pełny program festiwalu!

Odjazdy 2017: Znamy pełny program festiwalu!

Legendarne Odjazdy wracają do życia! Riverside, Lao Che, Kurws oraz Niechęć dołączają do programu festiwalu.

Znamy już pełny program reaktywowanego festiwalu Odjazdy. Już 18 listopada w katowickim Spodku zagrają Riverside, Lao Che, Kurws oraz Niechęć. Dołączają oni do wcześniej ogłoszonych artystów, czyli Pink Freud z gościnnym udziałem legend polskiego punk rocka, a także Tymona Tymańskiego i Krzysztofa Trebuni-Tutki oraz najciekawszych młodych twarzy krajowej sceny alternatywnej. Szykuje się pełny wrażeń wieczór w klimacie legendarnych imprez sprzed lat.

Tegoroczna odsłona Odjazdów to aż dziesięć koncertów na dwóch scenach, z których popłyną bezkompromisowe, mocne dźwięki. Oprócz najciekawszych młodych zespołów, usłyszeć będzie można dobrze znanych, charyzmatycznych artystów i prawdziwe legendy „ostrego“ grania.

Formacja Riverside działa na polskiej scenie od 2001 roku. Ich autorska fuzja rocka progresywnego i metalu podbiła serca fanów na całym świecie. Riverside nagrał 8 albumów studyjnych, z których ostatni to wydany w zeszłym roku „Eye Of The Soundscape”. Wielowątkowość muzyki Riverside znakomicie wypada na żywo, a ich koncert podczas Odjazdów z pewnością zelektryzuje publiczność. Będzie to finał obecnej trasy koncertowej zespołu, po której muzycy wrócą do studia nagrywać kolejną płytę.

18 listopada zagra także grupa Lao Che, znana z braku poszanowania dla granic międzygatunkowych. W ich muzyce elektroniczne brzmienia i elementy hiphopu dopełniają rockowe gitary i funkowe zagrywki. Płocki zespół zasłynął serią koncept albumów, takich jak np. „Powstanie Warszawskie”, „Gusła”, „Gospel” i „Dzieciom”. Ostatnia płyta grupy nawiązuje do twórczości Jana Brzechwy, ale nie jest przeznaczona tylko dla dzieci, co muzycy Lao Che z pewnością udowodnią w Spodku.

Grupa Kurws to objawienie na polskiej scenie alternatywnej. Łączą improwizacje z kompozycjami, instrumenty dęte z ostrymi gitarami, przedstawiając dobrze znane sposoby grania w nowych kontekstach. Ich żywiołowe koncerty zapewniły im oddaną grupę fanów w Polsce i poza jej granicami. 18 listopada niepohamowana ekspresja Kurws z pewnością wstrząśnie posadami Spodka.

Młody polski zespół Niechęć to wschodząca gwiazda krajowego jazzu. Muzycy łączą improwizację i rockową psychodelię z nastrojowością muzyki filmowej. Jak sami przyznają, wolą grać koncerty, niż nagrywać w studiu. Wtargnięcie Niechęci na scenę podczas finałowej nocy nieistniejącego już klubu Akwarium przeszło do historii polskiego jazzu.

Ducha pionierskich koncertów będą podtrzymywać także artyści zaproszeni do udziału w specjalnym koncercie na 10-lecie płyty „Punk Freud”. Z jazzmanami z Pink Freud wystąpią m.in. Robert Brylewski i Tomek Lipiński, którzy współtworzyli pierwszą falę polskiego punka. Piosenki Brygady Kryzys, Izraela, Tiltu i Armii zabrzmią w nowych, odświeżonych wersjach. Niebanalną fuzję muzyki rockowej i ludowej zapewni występ wspólnego projektu Tymona Tymańskiego i Krzysztofa Trebuni-Tutki. Oprócz nich zaprezentują się także młode twarze polskiej sceny alternatywnej, czyli Hidden World, Lonker See, Piernikowski i 1988.

Tegoroczne Odjazdy to wskrzeszenie kultowego cyklu koncertów, który przyciągał do Katowic tysiące fanów z całej Polski. Entuzjaści ostrych i mocnych brzmień mogli tam posłuchać pierwszych w Polsce koncertów takich zespołów, jak Rammstein, Chumbawamba, Therapy?, The Young Gods i Bloodhound Gang.

Festiwal Odjazdy - historia

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1986 roku w klubie studenckim „Akant“. Przełomowy dla Odjazdów był rok 1989. Od tamtej pory każdej następnej jesieni Spodek zamieniał się w muzyczne centrum polskiej alternatywy. Po edycji w 2000 roku festiwal został zawieszony i powrócił dopiero jedenaście lat później. Mimo kolejnych trzech edycji – tym razem poświęconych wyłącznie polskim wykonawcom – festiwal po raz kolejny zawisł w próżni. Teraz, po trwającej trzy lata przerwie, za sprawą More Music Agency i Miasta Katowice Odjazdy znowu wracają do Spodka! 18 listopada 2017 roku kultowy festiwal znów zgromadzi tuzów alternatywnego grania! Zapowiada się pamiętny wieczór w klimacie legendarnej imprezy sprzed lat!

Odjazdy 2017 bilety

Cały czas można nabywać wejściówki na to wydarzenie. Bilety w cenie 70 PLN za miejsce na płycie oraz 99 PLN za miejsce siedzące w sektorach dostępne do nabycia na stronie ticketpro.pl oraz w punktach stacjonarnych w sieciach Empik, Media Markt oraz Saturn.

Festiwal Odjazdy program, 18.11.2017, Katowice

 • Piernikowski PL
 • Hidden World PL
 • Kurws PL
 • Pink Freud prezentuje: Punk Freud feat. Robert Brylewski, Tomek Lipiński, Alek Korecki PL
 • Riverside PL
 • Lao Che PL
 • Tymon Tymański & Krzysztof Trebunia-Tutka: Zbójnickie PL
 • Niechęć PL
 • Lonker See PL
 • 1988 PL

Odjazdy 2017 ceny biletów

 • Cena: 70 PLN (płyta)
 • 99 PLN (sektory czerwone)

Bilety: ticketpro.pl oraz punkty sprzedaży stacjonarnej (Empik, Media Markt, Saturn)

Odjazdy 2017 artyści:

Riverside PL

Warszawski zespół o ugruntowanej pozycji na polskiej scenie. Ich autorska fuzja rocka progresywnego i metalu doceniana jest również zagranicą. W skład grupy wchodzą basista i gitarzysta Mariusz Duda, perkusista Piotr Kozieradzki oraz klawiszowiec Michał Łapaj. Prze lata zespół współtworzył także zmarły w 2016 roku gitarzysta Piotr Grudziński. Riverside nagrał 8 albumów studyjnych, z których ostatni to wydany w zeszłym roku „Eye Of The Soundscape”. Jeden utworów grupy trafił do ścieżki dźwiękowej gry „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów”.

Lao Che PL

Płocki zespół założony w 1999 roku. Od momentu powstania wydał 6 albumów. Pomysł Lao Che na muzykę to ciągłe poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu. Na płytach łączą elementy rocka, hip hopu, elektroniki czy funka. Znakiem rozpoznawczym są koncept-albumy takie jak: „Gusła”, „Gospel” , „Powstanie Warszawskie”, czy najnowsza płyta ”Dzieciom”. Uhonorowani wieloma nagrodami, w tym Fryderykiem oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Kurws PL

W ich muzyce improwizacje przenikają się z kompozycjami. Za pomocą repetycji, rekombinacji, wariacji i kontrastów igrają z pamięcią i oczekiwaniami odbiorców. Sposoby grania, które słyszeliśmy niejeden raz, są prezentowane w zupełnie nowych kontekstach. Debiutowali w 2011 roku albumem „Dziura w getcie“, który doczekał się również amerykańskiego wydania. W 2017 roku opublikowali album „Wszystko Co Stałe Rozpływa Się w Powietrzu“. Kurws zagrali ponad 200 koncertów w Europie, odbyli też trasę koncertową wzdłuż Rosji - od Sankt Petersburga po Władywostok.

Niechęć PL

Niechęć to wschodząca gwiazda polskiego jazzu. Mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy - wydany w 2013 roku "Śmierć w miękkim futerku" i tegoroczny "Niechęć", ale ich domena to żywiołowe, nieprzewidywalne występy na żywo. W skład zespołu wchodzą basista Maciek Szczepański, perkusista Michał Kaczorek, klawiszowiec Michał Załęski, gitarzysta Rafał Błaszczak i saksofonista Maciek Zwierzchowski. Jak sami przyznają, wolą grać koncerty, niż nagrywać w studiu. Wtargnięcie muzyków na scenę podczas finałowej nocy nieistniejącego już klubu Akwarium przeszło do historii polskiego jazzu.

Czytaj więcej