Czytasz: Oddychamy trucizną! W woj. śląskim jakość powietrza jest dzisiaj zła

Oddychamy trucizną! W woj. śląskim jakość powietrza jest dzisiaj zła

Katowice, Zabrze, Sosnowiec, Rybnik... Długo wymieniać miasta, w których jakość powietrza jest dzisiaj zła.

Wtorek w woj. śląskim nie jest dla nas łaskawy pod względem jakości powietrza. Dopuszczalne normy są znacznie przekroczone. Jak pokazują dane ze stacji pomiarowych, w Katowicach poziom pyłu PM2.5 wynosi aż 117 µg/m3, dopuszczalne normy są tym samym przekroczone o 468%!

W innych miastach, m.in. Zabrzu, Sosnowcu, Rybniku i Dąbrowie Górniczej głównym problemem jest dzisiaj stężenie pyłu PM10, które wynosi 119 µg/m3 w Zabrzu, 130µg/m3 w Rybniku, 113µg/m3 w Sosnowcu i 109µg/m3 w Dąbrowie Górniczej.

Co ważne, poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego PM10 wynosi...50 µg/m3. Z kolei poziom informowania zaczyna się przy 200 µg/m3, a z poziomem alarmowym spotykamy się przy 300 µg/m3. 

Lekarze radzą, aby w miarę możliwości ograniczyć przebywanie na "świeżym" powietrzu. Dotyczy to głównie osób starszych, schorowanych, kobiet w ciąży i dzieci. Odradza się także uprawianie sportu na otwartej przestrzeni, jeżdżenie rowerem po mieście.

Pył zawieszony PM10 i PM2.5 – co nam grozi?

Pył PM10 złożony jest z cząstek zawieszonych w powietrzu, które są zlepkiem różnych substancji – metali ciężkich, substancji toksycznych. Pył ten dociera do naszych górnych dróg oddechowych i płuc, powodując np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę. Przyczynia się także do zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astma czy alergiczne zapalenie spojówek. Dłuższe narażenie na wysokie stężenie pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca, a nawet może się przyczynić do zachorowania na schorzenia nowotworowe.

Pył PM2.5 to bardzo drobne cząsteczki, które mogą docierać do naszych górnych dróg oddechowych i płuc, mogą także przenikać do krwi. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3.

Jak wpływ na naszego zdrowie ma smog?

Od nieodczuwalnych zmian fizjologicznych i oddziaływania na układ nerwowy począwszy, przez powodowanie problemów z układem oddechowym i podrażnień oczu, nosa, gardła, aż po nowotwory złośliwe. W przypadku dzieci nienarodzonych może w skrajnych przypadkach dojść nawet do obumarcie płodu. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje zaostrzenie takich chorób jak POChP i astma, prowadzi też do częstszych infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Ponieważ najdrobniejsze cząstki pyłu zawieszonego mają zdolność przenikania z pęcherzyków płucnych do krwioobiegu, skażenie powietrza podnosi ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu oraz zawału serca, zaostrza też niewydolność serca.

Według WHO zanieczyszczenie powietrza odpowiada także za ok. 15 proc. przypadków raka płuca. W niektórych miastach Polski stężenie rakotwórczego benzoalfapirenu osiąga poziom odpowiadający wypaleniu od kilkuset do nawet trzech tysięcy papierosów rocznie.