Czytasz: Oddychaj czystym powietrzem. Podpisz petycję

Oddychaj czystym powietrzem. Podpisz petycję

Mieszkańcy województwa domagają się walki ze smogiem. Do wieczora trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. To ostatni dzwonek, by podpisać petycję.

Ponad 5 600 mieszkańców województwa śląskiego podpisało petycję i wykazało chęć  oddychania czystym powietrzem. Statystyki budzą grozę, otóż 14 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w naszym regionie. W ostatnim czasie odnotowano rekordowe stężenia pyłu zawieszonego. Odwołano zajęcia w szkołach, wprowadzono darmową komunikację miejską, ale te działania nie wystarczą w dłuższej perspektywie.

- Przyjęty przez zarząd województwa śląskiego projekt uchwały antysmogowej jest dużym krokiem w stronę czystego powietrza. Jeśli dla Ciebie jest ważne czyste powietrze, chcesz szybkiego wycofania z użycia do dnia 1 stycznia 2022 roku wszystkich kotłów pozaklasowych tzw. kopciuchów, to podpisz, jeszcze dziś do 23.59, petycję o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych w województwie śląskim - wzywa Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

SMOG NAS TRUJE

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 13 stycznia 2017 r. główną przyczyną przekroczeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, związana przede wszystkim z indywidualnym ogrzewaniem budynków.

- Powstaje z ogrzewania domów byle czym, byle jak i byle gdzie. W województwie śląskim w dalszym ciągu wykorzystuje się 700 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów do ogrzewania mieszkań i domów. Zła jakość paliw oraz stosowanie kopciuchów i śmieciuchów powoduje, że w dymie z domowych kominów pojawiają się duże stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i 2,5 oraz rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu. Bez wyeliminowania z użycia tych instalacji i paliw słabej jakości, powietrze w województwie śląskim nie ulegnie poprawie - przekonuje Białas.

TO NIE KONIEC WALKI ZE SMOGIEM

Na petycji się nie skończy. Patryk Białas zapewnia, że w dalszym ciągu będą podejmowane działania mobilizujące mieszkańców i instytucje w walce ze smogiem.

- Petycję traktujemy jako głos mieszkańców w debacie. Czekamy na wyznaczenie terminu u Marszałka, by przekazać mu do rąk własnych nasz antysmogowy apel - dodaje Białas.

Popierasz działania antysmogowe? Podpisz petycję!

Czytaj więcej