Czytasz: Odblaski uratują życie!

Odblaski uratują życie!

Szybko zapadający zmrok, długie, ciemne wieczory i deszczowa aura mają wpływ na bezpieczeństwo...

Przed nami okres jesienno-zimowy. Szybko zapadający zmrok, długie, ciemne wieczory i deszczowa aura mają wpływ na bezpieczeństwo, także niechronionych uczestników ruchu drogowego. W tym szczególnym czasie należy zadbać nie tylko o to by dobrze widzieć, ale także by być widzianym. Dzięki elementom odblaskowym widoczność pieszego na nieoświetlonej drodze zwiększa się do około 200 metrów!

Instytut Transportu Samochodowego podpowiada - jak kupować i prawidłowo używać akcesoria odblaskowe:

Przy zakupie odblasku należy zwrócić uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że wyrób nie powinien być używany na drodze – jest gadżetem, który jedynie przypomina odblask.

Im niżej odblask jest umieszczony, tym lepiej oświetlą go reflektory samochodu i kierowca wcześniej może dostrzec pieszego. Optymalną wysokością, na jakiej użytkownik powinien nosić odblask, jest wysokość padania na niego światła reflektorów samochodu.

Należy zwracać uwagę, aby noszone akcesoria odblaskowe nie były zasłonięte, np. szalikiem, torbą czy plecakiem.

Idąc lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) odblaski najlepiej jest nosić na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów). Gdy poruszamy się w kolumnie, powinniśmy iść prawa stroną i nosić odblask na lewej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

W przypadku elementów przytwierdzonych na stałe do odzieży (zwłaszcza naszyte taśmy odblaskowe) należy okresowo sprawdzać, czy powierzchnia odblaskowa nie wytarła się, np. w wyniku wielokrotnego prania lub tarcia. Jeżeli zauważymy, że taśma odblaskowa naszyta na naszej odzieży lub plecaku jest wytarta, należy ją wymienić.

Jeżeli odblask jest nieszczelny i dostanie się do niego woda (dotyczy to odblasków wykonanych z tworzywa sztucznego i folii pryzmatycznych), należy go wymienić na nowy. Woda wewnątrz powierzchni odblaskowej powoduje utratę właściwości odblaskowych.

źrodło: Instytyt Transportu Samochodowego

Czytaj więcej