Czytasz: Od terminu brexitu zależy ilość polskich europosłów

Od terminu brexitu zależy ilość polskich europosłów

Wielka Brytania zwolni 73 mandaty europosłów. O ile opuści Unię przed wyborami.

Wielka Brytania w parlamencie europejskim ma 73 swoich przedstawicieli. Po brexicie część mandatów przypadnie pozostałym krajom członkowskim. W czerwcu 2018 r. ustalono, że liczba euromandatów zmniejszy się z 751 do 705. 46 miejsc zostanie "zamrożonych" na potrzeby rozszerzania się Unii w przyszłości. Pozostałe 27 mandatów zostanie rozdzielone pomiędzy 14 krajów UE.

Francja i Hiszpania mogą liczyć na pięć dodatkowych mandatów. Włochy i Holandia - trzy; dwa dodatkowe miejsca w parlamencie przypadną Irlandii. Po jednym dodatkowym mandacie otrzymają Szwecja, Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Rumunia i Polska.

Do sejmu wpłynął projekt ustawy, który ma wskazać, do kogo trafi 52. mandat w przypadku brexitu. 

Ustawa ustala zasady kolejności obsadzania mandatów posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych w Polsce na kadencję 2019-2024.

Do PKW należeć będzie ustalenie wyników wyborów i wskazanie, któremu komitetowi wyborczemu przypadnie 52. mandat. Następnie zostanie wskazany kandydat, który spośród posłów do PE wybrany z list tego komitetu uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Zgodnie z projektem to ten poseł straci mandat, w razie gdyby Polsce przypadło ich łączne 51, a nie 52.

Termin opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię to aktuanie północ z 29 na 30 marca. Jednak odrzucenie przez brytyjski parlament warunków opuszczenia Unii, jak i głosy, że brexit może zostać odsunięty w czasie, prowadzą do zamieszania wokół tegorocznych wyborów. W Polsce odbędą się 26 maja. W całej Unii miedzy 23 a 26 maja.

Czytaj więcej