Czytasz: Od poniedziałku nowy bilet katowicki. Rusza też centrum przesiadkowe

Od poniedziałku nowy bilet katowicki. Rusza też centrum przesiadkowe

Mieszkańcy Katowic będą mogli jeździć autobusami, tramwajami i pociągami na terenie miasta na jednym miesięcznym bilecie. Sprzedaż rusza w poniedziałek.

5 listopada do sprzedaży trafi „Bilet Katowicki”. To bilet emitowany przez Koleje Śląskie. Będzie uprawniał pasażerów do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi liniami autobusowymi i tramwajowymi obsługiwanymi przez KZK GOP na terenie Katowic oraz pociągami Kolei Śląskich kursujących na terenie miasta.

JEDEN BILET NA TRAMWAJ, AUTOBUS I POCIĄG

Bilety Katowickie są imiennymi biletami miesięcznymi. Urząd miasta zabiegał, żeby jego cena nie przekroczyła 99 zł. Ostatecznie negocjacje zakończono na poziomie 119 zł.

W listopadzie zacznie działać centrum przesiadkowe w Ligocie. Będą tu jeździły dwie nowe linie autobusowe. Przywrócona zostanie także trasa linii 13.

Linia nr 912: „Ligota Akademiki” – „Ligota Dworzec PKP” z przejazdem ulicami: Śląską, Medyków i Panewnicką (częstotliwość co ok. 30 minut w dzień roboczy oraz co ok. 60 minut w soboty i niedziele);

Linia nr 913: „Panewniki Owsiana” – „Ligota Dworzec PKP” z przejazdem ulicami: Owsianą, Panewnicką, Kruczą, Wybickiego, Kijowską, Panewnicką, Mazurską, Panewnicką ( częstotliwość co ok. 30 minut w dzień roboczy oraz co ok. 60 minut w soboty i niedziele).

Dla linii autobusowej nr 13 zostanie przywrócony dwukierunkowy przejazd ul. Panewnicką z obsługą  zintegrowanego „Węzła Przesiadkowego Ligota”, tj. przystanku „Ligota Dworzec PKP”. Autobusy tej linii  nie będą obsługiwać przystanków zlokalizowanych na obecnej  trasie objazdowej, tj.: „Ligota Dom Kultury[n/ż]”, „Ligota Franciszkańska” oraz „Brynów Kościuszki” (stanowisko przy ul. Kłodnickiej). Dodatkowo z uwagi na wznowienie możliwości przejazdu ul. Kolejową, autobusy tej linii powrócą do przejazdów tą ulicą z obsługą przystanku autobusowego „Ligota Kolejowa LIBERO”, dawny przystanek „Ligota Stalowa”.

DROGIE PARKOWANIE BEZ WAŻNEGO BILETU

Przy centrum przesiadkowym w Ligocie powstał parking. Darmowy postój ograniczono do 20 godzin. Warunkiem jest posiadanie ważnego biletu na pociąg. Po tym czasie dzienny koszt parkowania wynosi aż 369 zł. To z powodu parkomatów o kilka dni przesunie się oficjalne otwarcie centrum przesiadkowego. Te stoi już gotowe. Jednak z powodu problemów z drukowaneim tzw. biletu zerowego, planowane na poniedziałek otwarcie "przesunie się o kilka dni".