Czytasz: W Bielsku-Białej: Ukraińcy legalnie, Meksykanie na czarno

W Bielsku-Białej: Ukraińcy legalnie, Meksykanie na czarno

Z informacji Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że zjeżdża tu do pracy bardzo dużo obcokrajowców. Nie tylko ze Wschodu.

Wracamy do szkoły w Międzyrzeczu Górnym, której nikt nie chce rozbudować. Dwa miliony na inwestycję nie skusiły żadnej firmy, Urząd Gminy w Jasienicy ogłosił więc przetarg po raz drugi. Czy znajdzie się chętny wykonawca? Lokalne firmy budowlane o bardzo silnej pozycji, nie tylko na tutejszym rynku, nie chcą się oficjalnie w tej kwestii wypowiadać. Firmom niezręcznie mówić, o tym, że nie mają wolnych mocy przerobowych, bo odstraszą tym samym od siebie nowych klientów.

Na bielskim rynku budowlanym już od jakiegoś czasu działają firmy spoza regionu. Pomimo tego praca dalej leży na ulicy i nikt po nią nie sięga.

Powód ?

Bardzo niska stopa bezrobocia, w Bielsku-Białej wynosi ona zaledwie 2,9 proc. a w powiecie 4,9 proc. Brak rąk do pracy zmusił pracodawców do sięgnięcia po obcokrajowców.

Z oficjalnych danych Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej wynika, że w powiecie tylko samych Ukraińców pracuje prawie 13 tysięcy.

- Od stycznia do sierpnia urząd zarejestrował 13065 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom – informuje Jolanta Piotrowska-Krzuś, pośrednik pracy w tutejszym urzędzie.

Tylko dla Ukrainy takich oświadczeń zarejestrowano 12 715, dla Mołdawii 166, dla Białorusi 134, dla Gruzji 31, dla Rosji 14 i dla Armenii 5.

Z danych urzędu wynika, że najwięcej, bo aż 1425 obcokrajowców do powiatu zjechało w lutym, nieco mniej, bo 1122 w styczniu. Następnie w marcu 2315, kwietniu 2640, maju 2210, czerwcu 1519, lipcu 989 i sierpniu 845.

Obcokrajowców wciąż przybywa 

Z informacji zamieszczonej na stronie tutejszego PUP-u wynika, że do powiatu w dalszym ciągu zjeżdża bardzo dużo obcokrajowców. — W związku z dużą ich liczbą, Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej rejestruje oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi w terminie do 3 tygodni od daty złożenia. Składając oświadczenie, należy wziąć powyższą informację pod uwagę przy ustalaniu okresu powierzenia wykonywania pracy – informuje PUP.

Warto nadmienić, że to tylko oficjalne dane, w powiecie cały czas część obcokrajowców pracuje na czarno. Są wśród nich m.in. Meksykanie.

Czytaj więcej