Czytasz: Od fioletowego proszku dąbrowian szczypią oczy

Od fioletowego proszku dąbrowian szczypią oczy

Bóle głowy, chrypka, łzawiące oczy. Teraz dąbrowianie ze Strzemieszyc wiedzą, dlaczego mają takie dolegliwości. Na jednej z działek odkryli składowisko toksycznych odpadów.

FOT:  Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce

Na dolegliwości górnych dróg oddechowych skarżyli się od ponad miesiąca. Szczególnie ci, którzy swoje domy mają przy ul. Transportowej. Do tego doszedł niedawno uciążliwy smród.

- Zaczęliśmy szukać źródła naszych problemów – wspominają mieszkańcy dąbrowskiej dzielnicy Strzemieszyce. Tak dotarli do działki PKP. I hali przy ul. Łuszczaka, w środku której ukryto beczki z toksycznymi odpadami.

Dziwny, fioletowy proszek

- Część odpadów składowano także na zewnątrz – mówi Jacek Sobczyk, mieszkaniec Strzemieszyc, społecznik i prezes Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce. Dodaje, że szczególnie zaniepokoiły dąbrowian worki z fioletowym proszkiem.

- Wezwaliśmy policję, trzeba było to zabezpieczyć i sprawdzić dokładnie, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia – podkreśla Sobczyk.

Właściciel czy dzierżawca? Szukają winnego

Mieszkańcy domagają się jak najszybszego usunięcia odpadów, a także ukarania tego, kto podrzucił im beczki z dziwną zawartością. Sprawa nie będzie jednak prosta. - Właścicielem działki jest PKP, dzierżawcą hali krakowska firma, do tego dochodzą jeszcze inni „współwłaściciele”. Trudno wskazać bezpośredniego winowajcę – rozkłada ręce Sobczyk. Zaręcza jednak: - Nie odpuścimy! To nie pierwszy raz, gdy do naszej dzielnicy wywozi się trujące odpady. Chcemy żyć normalnie – mówi.

Ostrzegają przed nieuczciwymi kontrahentami

Sprawą zajęła się już dąbrowska prokuratura, urząd miasta i WIOŚ. Jak informuje Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego magistratu, pobrano już próbki do badań, a właściciela zobowiązano do usunięcia niebezpiecznych odpadów. - Na uprzątnięcie działki ma czas do końca listopada - zaznacza rzecznik. Tymczasem prowadząca postępowanie dąbrowska komenda, ostrzega innych właścicieli działek i magazynów. - Przed nieuczciwymi kontrahentami. Podrzucą nam na działkę odpady, a później o nich zapomną. To nowy mechanizm wykorzystywany przez nieuczciwych przedsiębiorców – zaznacza Mariusz Miszczyk, rzecznik dąbrowskiej policji. Dodaje, że za to na właścicielu gruntu spoczywa obowiązek niejednokrotnie kosztownej utylizacji pozostawionych zazwyczaj celowo kłopotliwych ładunków.

CZYTAJ TAKŻE: ZROBIĄ PORZĄDKI Z ODPADAMI

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Kultura
12 sekund temu „Jestem ze Śląska, czyli Znikąd. Bo kim są Ślązacy?” Wspominamy znamienne słowa Kazimierza Kutza

Dosadne, mocne, niejednokrotnie wulgarne, ale przede wszystkim nie pozwalające pozostawać obojętnym.

News
57 minut temu Kierowca był tak pijany, że nie przeszkadzała mu jazda bez... opony! [ZDJĘCIA]

Policjanci z Namysłowa spotkali się z niecodzienną sytuacją.

News
około 1 godziny temu Rok więzienia w zawieszeniu za śmierć dwóch nastolatek

Arkadiusz O., potrącił na przejściu dla pieszych trzy osoby, dwie z nich zginęły. Zapadł wyrok w jego sprawie.

News, Kultura, Koncerty
3 godzin temu Zespół Scorpions zagra w Gliwicach! [BILETY, SCORPIONS GLIWICE 2019]

Zespół Scorpions zagra koncert w Gliwicach. Wkrótce ruszy sprzedaż biletów.

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi