Silesion.PL

serwis informacyjny

Od czego zależy kolor włosów?

Od czego zalezy kolor wlosow

Od czego zalezy kolor wlosow

Włosy stanowią przede wszystkim wartość estetyczną często ich kolor zmieniamy ze względu na panującą modę. Dlaczego starsi ludzie siwieją i dlaczego niektórzy z nas mają jasne, a inni ciemne włosy?

Szybkość wzrostu włosów zależy od różnych czynników na przykład płci (u mężczyzn rosną szybciej), wieku (najszybciej rosną pomiędzy 15. A 30. rokiem życia), pory roku a nawet dnia. Ilość włosów jaka znajduje się na głowie w obrębie skóry głowy różni się także w zależności od koloru włosów. Osoby posiadające włosy w kolorze blond mają około 130 000, ciemnowłose 110 000, a rude 90 000.

Kolor włosów jest dziedziczny i zależy od cech rasowych. Czasami może zdarzyć się, że dziecko dziedziczy kolor włosów nie po rodzicach, a dalekich krewnych. Rodzaj oraz ilość melaniny zawarta w cebulce włosa ma wpływ na jego kolor. Im ilość barwnika jest mniejsza, tym włosy są jaśniejsze. Jest to zależne od dość skomplikowanego układu proporcji między brązowo-czarną eumelaniną i żółto-czerwoną feomelaniną.

Kolor włosów zależy od ilości i rozmieszczenia melanosomów oraz od rodzaju barwnika: eumelaniny, feomelaniny oraz melaniny trójchromowej. Włosy ciemne zawierają eumelaninę, która ma zabarwienie ciemnobrązowe lub czarne. Feomelanina mająca barwę czerwoną i żółtą występuje we włosach blond i rudych. W tych ostatnich stwierdza się także melaninę trójchromową o barwie intensywnie czerwonej. Melanina powstaje w reakcji enzymatycznej melanogenezy pod wpływem tyrozynazy – enzymu, którego produkcję stymulują promienie słoneczne. Melanina znajdują się w komórkach keratynowych włosa (warstwie korowej) i ma także właściwości ochronne. Z wiekiem włosy ciemnieją głównie z powodu sumującej się ekspozycji na słońce. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Jeżeli barwnik skupiony jest w jednym miejscu w dużej ilości i jego cząsteczki są duże, włosy zyskują ciemny odcień. Włosy jasne zaś otrzymujemy wtedy, kiedy skupisko barwnika jest małe, tak jak i rozmiar jego cząsteczek. Dlatego występują jednocześnie jaśniejsze i ciemniejsze pasma.

Proces siwienia włosów jest powiązany z funkcjonowaniem komórek macierzystych melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. Proces siwienia zaczyna się gdy melanocyty przestają wytwarzać melaninę. Wtedy włos traci barwę i staje się przezroczysty, rozpraszając światło równocześnie, co daje wrażenie bieli. Jest to naturalna cecha procesu jakim jest siwienie, skorelowana z chronologicznym starzeniem się włosów. Stają się one szorstkie, matowe i sztywne ponieważ są pozbawione barwnika i puste w środku, co zmienia ich strukturę. Siwienie i czas w jakim się pojawia jest uwarunkowany genetycznie, ale też może być wynikiem wpływu różnych czynników na nasz organizm.

Niekorzystnie również reaguje organizm na nadmiar stresu, poprzez nagromadzenie wolnych rodników w mieszkach włosowych, wówczas także może dojść do zmniejszonej produkcji melaniny. Negatywny wpływ mają również czynniki zewnętrzne jak promieniowanie UV oraz palenie papierosów.

Kolor włosów na przestrzeni lat się zmienia i zależny jest od miejsca urodzenia. Europejczycy najczęściej po urodzeniu mają włosy jasne, które ciemnieją wraz z wiekiem, a właściwą barwę nabierają dopiero w okresie dojrzewania.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024